Kolombo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná máte na mysli: poručík Columbo – fiktivní postava ze seriálu Columbo.
Kolombo
කොළඹ
கொழும்பு
Colombo2.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
Časové pásmo: UTC+5:30
stát: Srí Lanka Sri Lanka
Kolombo
Red pog.png
Kolombo
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 37,31 km²
počet obyvatel: 752 993 (2011)
hustota zalidnění: 17 344 obyv. / km²
správa
oficiální web: [http://www.cmc.lk http://www.cmc.lk]
Stúpa v Kolombu

Kolombo (sinhálsky කොළඹ [kolamba], tamilsky கொழும்பு, anglicky Colombo) je největší město, kulturní, průmyslové a komerční centrum ostrovního státu Srí Lanka. Leží na západním pobřeží ostrova a je přilehlé k městu Šrí Džajavardanapura Kotte. Kolombo je také administrativní centrum Západní provincie a centrum okresu Kolombo.

Kolombo je rušné město, kde se mísí moderní architektura s koloniálními budovami z dob Britského impéria. Počet obyvatel dosahuje 752 993. Bývalo politickým hlavním městem než ho v roce 1978 nahradilo Šrí Džajavardanapura Kotte.

Díky jeho velkému přístavu a výhodné poloze bylo známo antickým obchodníkům již před 2 000 lety. Hlavním městem ostrova se stalo po připojení k Britskému impériu v roce 1815 a status hlavního města mu byl ponechán i po získání nezávislosti v roce 1948. Po odebrání statusu hlavního města začalo být město koncipováno jako komerční centrum Srí Lanky.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Název Kolombo byl poprvé zaveden Portugalci v roce 1505, bylo přejaté ze sinhálského názvu Kolon thota – přístav na řece Kelani. Další možností je význam Kola-amba-thota – přístav s listnatými mangovníky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přístav byl znám již Řekům, Peršanům, Římanům, Arabům a Číňanům před více než 2 000 roky. Cestovatel Ibn Battúta, který ostrov navštívil ve 14. století a nazval ho Kalanpu.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kolombo ve Wikimedia Commons