Keukenhof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Keukenhof (IPA: ˈkøːkə(n)ˌɦɔf), známý také jako „Zahrada Evropy“ je největším květinovým parkem v Nizozemsku a zároveň i v Evropě. Je založen poblíž městečka Lisse na původním hrabství Keukenhof.

Panoramatický pohled na rozkvetlé květiny v parku Keukenhof
Panoramatický pohled na rozkvetlé květiny v parku Keukenhof

Historie[editovat | editovat zdroj]

V patnáctém století byl tento park součástí hradu Keukenhof a sloužil jako zahrada hraběnce Wittelsbachové, která bydlela na blízkém zámku Teylingen. Pěstovala zde zeleninu pro svou kuchyň - odtud také jméno "Keukenhof". V roce 1840 byl tento park změněn zahradními architekty Zocher & Zonen, kteří navrhli mimo jiné i amsterdamský Vondelpark. V roce 1949 byla severní část tohoto území poprvé použita k výstavě cibulovitých květin na podnět tehdejšího starosty městečka Lisse, W. J. H. Lambooy a pro veřejnost poprvé otevřena roku 1950.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době se park rozkládá na 32 hektarech a každoročně zde vykvete 6 - 7 milionů především cibulovitých květin jako jsou krokusy, narcisy, tulipány, hyacinty, lilie a další. Park je obsluhován 24 zahradníky a je pro veřejnost otevřen od dubna do září, avšak nejlepším obdobím pro návštěvu je květen. Do Keukenhofu se lze dopravit nejlépe autobusem, který odjíždí z vlakového nádraží v Leidenu. V parku jsou pořádány různé výstavy v několika altánech:


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]