Jang Li-wej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jang Li-wej
Jang Li-wej
Kosmonaut Číny
St. příslušnost Čína
Datum narození 21. června 1965 (49 let)
Suej-čung, Chu-lu-tao, provincie Liao-ning
Předchozí
zaměstnání
Vojenský pilot
Hodnost generálmajor (červenec 2008).[1]
Čas ve vesmíru 21 hodin a 23 minut
Kosmonaut od 5. ledna 1998[1]
Mise Šen-čou 5
Znaky
misí
Shenzhou 5 insignia.PNG

Jang Li-wej, ZZ: 杨利伟, pinyin: Yang Liwei, (* 21. června 1965, Suej-čung, provincie Liao-ning) byl vojenský pilot, od roku 1998 je členem oddílu čínských kosmonautů. Roku 2003 vzlétl do vesmíru jako první čínský kosmonaut.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jang Li-wej pochází z okresu Suej-čung v městské prefektuře Chu-lu-tao provincie Liao-ning na severovýchodě Číny. Jeho matka pracovala jako učitelka, otec jako účetní státního statku. Je ženatý (jeho manželka je též důstojnicí armády) a má jednoho syna.

Jako pilot čínské Lidové osvobozenecké armády slouží od roku 1983. V roce 1998 se stal jedním z účastníků výběru budoucích kosmonautů a od roku 1999 prodělával patřičný výcvik, mj. i v Hvězdném městečku v Rusku.

První čínský let[editovat | editovat zdroj]

15. října 2003 v 1:00 UTC (9:00 pekingského času) odstartoval podplukovník Jang na palubě kosmické lodi Šen-čou 5 (神舟五号, Shenzhou 5) nesené raketou Čchang Čeng CZ-2F z kosmodromu Ťiou-čchüan (酒泉, Jiuquan) v provincii Kan-su k prvnímu čínskému pilotovanému kosmickému letu. Start, kterému byl osobně přítomen čínský prezident Chu Ťin-tchao byl předem oznámen, avšak nebyl vysílán televizí v přímém přenosu, nýbrž (z obavy před případným selháním) s několikaminutovým zpožděním. Let proběhl zcela bez závad a televize vysílala záběry Janga, jak v kabině kosmické lodi ukazuje vlaječky ČLR a OSN. Po 14 obězích Země ve výšce 332 až 336 km návratový modul 16. října ve 22:22 UTC úspěšně přistál v plánované oblasti ve stepích Vnitřního Mongolska.

Po letu[editovat | editovat zdroj]

Po přistání Jangovi blahopřál premiér Wen Ťia-pao, o několik dní později byl povýšen na plukovníka a obdržel četná vyznamenání. To, že Čína dokázala jako třetí země na světě (po Rusku a Spojených státech) vyslat vlastními silami člověka do vesmíru, vyvolalo v této zemi velkou vlnu národní hrdosti.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na jeho počest nese jeho jméno planetka (21064) Yangliwei.

V rozhovoru pro státní televizi Jang Li-wej po návratu na Zemi vyvracel desetiletí tradované tvrzení o mimořádné viditelnosti Velké čínské zdi z vesmíru.

Přestože je Jang prvním čínským občanem, který uskutečnil let do vesmíru, není prvním člověkem čínského původu, jemuž se to podařilo. Taylor Wang, rodák ze Šanghaje byl členem posádky amerického raketoplánu v roce 1985. V té době však již deset let měl občanství USA.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Космическая энциклопедия ASTROnote [online]. [cit. 2008-10-15]. Kapitola Yang Liwei. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]