Huculská republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Huculská republika
 Гуцульська республіка 
 Rakousko-Uhersko 1919 Západoukrajinská republika 
První Československá republika 
Vlajka státu
vlajka
Geografie
Mapa
dnešní Zakarpatská oblast na mapě Ukrajiny
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Vznik
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Následující
Západoukrajinská republika Západoukrajinská republika
První Československá republika První Československá republika

Huculská republika byl krátkou dobu existující stát na území dnešní Zakarpatské oblasti na Ukrajině. Stát existoval v lednu až červnu 1919, nebyl však nikým uznán.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stát byl vyhlášen na území ukrajinsky hovořící části Uher. Jednalo se o druhý, opět neúspěšný pokus o vytvoření samostatného státu na tomto území; dřívější pokus o vytvoření samostatného státu Západoukrajinská republika též selhal. Za předsedu vlády nově vzniklého státu byl zvolen Štefan Kločurak, který též zorganizoval ozbrojené složky republiky čítající téměř tisíc vojáků. Stát zanikl po invazi rumunských vojáků v červnu 1919.

Oproti ideji samostatného státu se též ozývaly hlasy části rusínské inteligence k udržení integrity bývalých Uher, či připojení země k tehdejší Ukrajinské SSR.[1] Z Ruska však plynula obava kvůli bolševismu, neboť i bývalá Ukrajinská lidová republika byla po obsazení Rudou armádou (v únoru 1919) transformována do Ukrajinské SSR a maďarsky orientovaní Rusíni ztratili v Maďarsku po komunistickém převratu a následném vytvoření Maďarské republiky rad oporu.

Toto území se později na základě minoritní Saint-Germainské smlouvy z roku 1919 stalo jako Podkarpatská Rus součástí Československa.[2] Pro rusínskou politickou reprezentaci bylo připojení k Československu v té době prakticky poslední alternativou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hutsul Republic na anglické Wikipedii.

  1. MIGRATION.CZ. migration.cz [online]. [cit. 2019-04-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-04-26. 
  2. Ustanovení § 3 odst. 2 zák. č. 121/1920 Sb., kterým se uvozuje ústavní listina Československé republiky, ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]