Hamsa
Hamsa (arabsky خمسة chamsa, hebrejsky חַמְסָה) nebo též „Fátimina ruka“ (či „Ruka Fátimy“) nebo „Ruka Marie“, je symbol a amulet ve tvaru lidské ruky oblíbený zejména v oblasti Středního východu a severní Afriky, kde bývá běžně využíván jako šperk či jako ozdoba na zeď.[1][2] Zobrazuje dlaň pravé ruky, což bylo v mnoha společnostech během historie považováno za znamení ochrany. Hamsa má tedy ochraňovat především před uhrančivým pohledem. Proto bývá tento amulet v některých případech ozdoben okem.
Etymologie
[editovat | editovat zdroj]V arabštině označuje výraz „hamsa“ nejen číslici 5, ale také pět prstů na ruce.[3][4][5]
Slovo chamsa (nebo chamse) může také znamenat pětidílnou báseň, do češtiny je slovo překládáno jako "pateřice".[6]
Historie
[editovat | editovat zdroj]Počátky používání amuletu spadají až do časů starověké Mezopotámie (dnešní Irák). Dlaň pravé ruky jako všeobecný ochranný znak nacházíme mezi mezopotámskými artefakty, na amuletech sumerské bohyně plodnosti, lásky, pohlavního života a války Ištar/Inanny.[2] K dalším symbolům božské ochrany, jejichž základem je ruka, patří Venušina či Afroditina ruka nebo Mariina ruka. Jejich úkolem bylo chránit ženy před uhranutím, podporovat plodnost a laktaci, napomáhat zdravému těhotenství a posilovat slabé. Podobné je i Buddhovo symbolické gesto ochrany a učení mudra.[2]
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hamsa na anglické Wikipedii.
- ↑ Bernasek et al., 2008, p. 12.
- ↑ a b c Sonbol, 2005, pp. 355–359.
- ↑ Zenner, 1988, p. 284.
- ↑ World Institute for Advanced Phenomenological Research and Learning (Belmont, Estados Unidos), 1991, p. 219.
- ↑ Drazin, 2009, p. 268.
- ↑ RYPKA, Jan. Dějiny novoperské literatury až do začátku XX. století. In: kolektiv autorů za redakce Jana Rypky. Dějiny perské a tádžické literatury. 2. přepracované. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1963. Kapitola Tímúr a jeho následovníci, s. 240–242.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Hamsa na Wikimedia Commons
- Dingir - Hamsa - amulet i suvenýr z prázdninových cest