Grand Theft Auto V

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grand Theft Auto V
Vývojář Rockstar North
Vydavatel Take-Two Interactive
Distributor Take-Two Interactive
Producent Leslie Benzies
Skladatelé The Alchemist, Oh No a Tangerine Dream
Série Grand Theft Auto
Engine Rockstar Advanced Game Engine, Euphoria a Bullet
Platformy PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4
Datum vydání 17. září 2013 ( Xbox360, PlayStation3)

17. listopad 2014 (Xbox One, Playstation4)

27. ledna 2015 (PC)
Žánr 3rd-person akce
Módy Single player, Multiplayer
PEGI rating PEGI 18
USK rating USK 18
Média PS3, PS4 a Xbox 360
Webové stránky http://www.rockstargames.com/V/
Data mohou pocházet z datové položky.

Grand Theft Auto V (nebo také GTA V a GTA 5) je pátý díl herní série Grand Theft Auto, vyvinutý firmou Rockstar Games. Hra je zasazena do fiktivního města Los Santos a přilehlých oblastí, při jejichž designování se tvůrci nechali inspirovat skutečnými místy v jižní Kalifornii. Rozloha města včetně vodních toků a jezer je zhruba 51,52 km².

Vydání hry bylo původně plánováno na jaro 2013 pro PlayStation 3 a Xbox 360,[1] avšak na konci ledna 2013 byla hra odložena na 17. září. Rockstar Games zatím zveřejnili 4 trailery,[2][3] 2 gameplay videa, 194 screenshotů a asi dvacet artworků.

17. listopadu 2014 by měla hra také vyjít na Xbox One a PlayStation 4. 27. ledna 2015 by měla hra vyjít na PC.

Příběh se odehrává v Los Santos – velkoměstě známém již ze hry Grand Theft Auto: San Andreas. Město se nachází ve fiktivním státě San Andreas. Hra má tři hlavní postavy – Michael, Trevor a Franklin, mezi nimiž si hráč bude moci přepínat. Součástí hry je také multiplayer (pod názvem Grand Theft Auto Online), který byl spuštěn 1. října 2013.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Michael De Santa je 42letý bývalý bankovní lupič. Co se dovedností týče, je všestranně nadaný. Žije se svou rozvedenou manželkou Amandou a dvěma dětmi (Jimmy 20 let, Tracy 13 let). Protože ho rodina příliš nemá ráda (především Amanda), chodí k osobnímu psychiatrovi. Bydlí v oblasti Rockford Hills v luxusní vile a léta se přátelí s Trevorem. Michael je ze všech tří hratelných postav nejstarší a nejzkušenější. Jednou byl dopaden FIB (FBI) a od té doby je součástí programu na ochranu svědků.

Trevor Philips je bývalý pilot a nejlepší kamarád Michaela, s nímž zažil množství bankovních loupeží. Umí dobře pilotovat vrtulníky a letadla. Bydlí v Mohavské poušti v Blaine County v obytném voze. Je skoro stejně starý, jako Michael (méně než 40 let). Kvůli své psychické nemoci rád likviduje auta, podpaluje domy a mlátí lidi. Za souseda má paranoidního Rona, který je ještě větší šílenec, než on sám.

Franklin Clinton je nejmladší z protagonistů, je mu 25 let. Je zlodějem aut. Je velkým fanouškem lowriderů (aut s hydraulikou). Kradením se snaží dostat na vyšší sociální úroveň. Žije v jižním Los Santos ve čtvrti Ganton, ovládané gangem Green Grove Street Families, jehož je členem. Franklin má také přítelkyni, které je 20 let. Je přítelem Lamara, který je rovněž členem Green Grove Street Famillies.Také vlastní psa Chopa.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V hráčském hlasování v anketě INVAZE 2013 na herním webu Hrej.cz obsadilo Grand Theft Auto V 1. místo v kategorii Nejlepší akční hra se ziskem 213 hlasů (28 %).[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.rockstargames.com/newswire/article/45951/grand-theft-auto-v-is-coming-spring-2013.html
  2. http://www.rockstargames.com/V/videos/video/8001
  3. http://www.rockstargames.com/V/videos/video/10261
  4. INVAZE 2013 - Druhé kolo [online]. Hrej.cz, 2014-01-10, [cit. 2014-01-13]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]