Grand Theft Auto V

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grand Theft Auto V
Soubor:Grand Theft Auto V.jpg
Grand Theft Auto V
Vývojáři Rockstar North
Vydavatel(é) Take-Two Interactive
Série Grand Theft Auto
Platformy PlayStation 3, Xbox 360
Datum vydání 17. září 2013
Žánr 3rd-person akce
Módy Single player, Multiplayer
PEGI rating PEGI 18
USK rating USK 18
Média PS3 a Xbox 360
Webové stránky http://www.rockstargames.com/V/

Grand Theft Auto V (nebo také GTA V a GTA 5) je patnáctý díl herní série Grand Theft Auto, vyvinutý firmou Rockstar Games. Hra je zasažena do fiktivního města Los Santos a přilehlých oblastí, při jejichž designování se tvůrci nechali inspirovat skutečnými místy v jižní Kalifornii.

Vydání hry bylo původně plánováno na jaro 2013 pro PlayStation 3 a Xbox 360,[1] avšak na konci ledna 2013 byla hra odložena na 17. září. Rockstar Games zatím zveřejnili 4 trailery,[2][3] 2 gameplay videa, 194 screenshotů a asi dvacet artworků.

Příběh se odehrává v Los Santos – velkoměstě známém již ze hry Grand Theft Auto: San Andreas. Město se nachází ve fiktivním státě San Andreas. Hra má tři hlavní postavy – Michael, Trevor a Franklin, mezi nimiž si hráč bude moci přepínat. Součástí hry je také multiplayer (pod názvem Grand Theft Auto Online), který byl spuštěn 1. října.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Michael De Santa

Michael je 40letý chlapík a bývalý bankovní lupič. Co se herních dovedností týče, je všestranně nadaný. Žije se svou rozvedenou manželkou Amandou a dvěma dětmi (Jimmy věk 20 let, Tracy 13 let). Protože ho rodina příliš nemá ráda (především Amanda), chodí k osobnímu psychiatrovi. Bydlí v oblasti Rockford Hills v luxusní vile a léta se přátelí s Trevorem. Michael je ze všech tří hratelných postav nejstarší a nejzkušenější. Jednou byl dopaden FIB (FBI) a od té doby je součástí programu na ochranu svědků.

Trevor Philips

Trevor je bývalý pilot a nejlepší kamarád Michaela, s nímž zažil množství bankovních loupeží. Umí dobře pilotovat vrtulníky a letadla. Bydlí v Mohavské poušti v Blaine County v obytném voze Journey. Je skoro stejně starý, jako Michael (méně než 40 let). Díky své psychické nemoci rád likviduje auta, podpaluje domy a mlátí lidi. Za souseda má paranoidního Rona, který je ještě větší šílenec, než on sám.

Franklin Clinton

Franklin je nejmladší ze všech tří protagonistů, je mu kolem 20 let. Je zlodějem aut. Ve třetím traileru se ověřilo, že je členem Green Grove Street Famillies, afroamerického gangstaru známého již z Grand Theft Auto: San Andreas. Je velkým fanouškem lowrider hydraulickych aut. Zlodějinou se snaží dostat na vyšší sociální úroveň. Žije v Jižním Los Santos ve čtvrti Ganton, ovládané Green Grove Street Famillies gangstary. Franklin má také přitelkyni, které je 20 let. Je přítelem Lamara, který je rovněž členem Green Grove Street Famillies.

Lokace[editovat | editovat zdroj]

Grand Theft Auto V se odehrává v Los Santos a rozlehlém okolí (Blaine County).

Multiplayer[editovat | editovat zdroj]

Multiplayer se u tohoto dílu nazývá Grand Theft Auto Online. Grand Theft Auto Online bylo spuštěno 1. října 2013.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V hráčském hlasování v anketě INVAZE 2013 na herním webu Hrej.cz obsadilo Grand Theft Auto V 1. místo v kategorii Nejlepší akční hra se ziskem 213 hlasů (28 %).[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.rockstargames.com/newswire/article/45951/grand-theft-auto-v-is-coming-spring-2013.html
  2. http://www.rockstargames.com/V/videos/video/8001
  3. http://www.rockstargames.com/V/videos/video/10261
  4. INVAZE 2013 - Druhé kolo [online]. Hrej.cz, 2014-01-10, [cit. 2014-01-13]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]