Ferdinand Foch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ferdinand Foch
Maršál Ferdinand Foch
Maršál Ferdinand Foch
Narození 2. října 1851
Francie Tarbes
Úmrtí 20. března 1929
Francie Paříž
Občanství Polsko a Francie
Alma mater École Polytechnique
Povolání voják
Ocenění Kříž války 1914–1918, Maršál Francie, rytíř Velkého kříže Řádu Lázně, Velký kříž Řádu Wissam El Alaouite a nositel velkokříže Řádu čestné legie

Ferdinand Foch [foš] (2. října 1851, Tarbes20. března 1929, Paříž) byl francouzský důstojník, maršál a národní hrdina z první světové války.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ferdinand Foch se narodil 2. října 1851 ve městě Tarbes. Již jako mladý se rozhodl, že se stane vojákem. Byl horlivým a přesvědčeným katolíkem.[1]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1871 vstoupil do armády a bojoval v prusko-francouzské válce. Poté se přihlásil na francouzskou armádní univerzitu Ecole de Guerre, kde udělal takový dojem, že dostal nabídku, aby zde zůstal jako učitel. Jeho místní přednášky byly publikovány v knize Principy války. Později, v letech 19071911, zastával Foch na této univerzitě funkci ředitele.

Po vypuknutí první světové války byl Foch jmenován velitelem francouzské 9. armády během bitvy na Marně poté, co zaznamenal rozhodující úspěch u města Nancy, kdy této bitvy velel francouzskému protiútoku. Poté byl povýšen a jmenován velitelem severní armády na Západní frontě v říjnu 1914. V této funkci setrval i v roce 1916 během bitvy na Sommě (pro kterou byl obětován jako francouzský obětní beránek a poslán na italskou frontu).

S příchodem hrdiny od Verdunu, generála Philippa Petaina, který vystřídal Roberta Nivelleho, byl Foch povolán zpět a jmenován náčelníkem generálního štábu v roce 1917.

Po intenzivním přesvědčování Georges Clemenceau, francouzského premiéra, byl Foch v březnu 1918 jmenován vrchním velitelem Spojeneckých sil, v této funkci měl časté spory s generálem Pershingem ohledně rozmístění amerických jednotek.

Foch zastavil postup německých jednotek na jaře 1918druhé bitvě na Marně v červenci 1918 a zahájil protiútok, zároveň byl povýšen na maršála Francie. Přijal německou kapitulaci v listopadu 1918 v železničním vagónu v Compiègne. Poté po ukončení války hrál Foch jednu z hlavních rolí na Pařížské mírové konferenci.

Francouzský maršál a hrdina Ferdinand Foch zemřel 20. března 1929 v Paříži.

Pocta[editovat | editovat zdroj]

Byl po něm pojmenován francouzský těžký křižník Foch z 20. let 20. stoletíletadlová loď Foch ze 70. let 20. století (v současnosti slouží v Brazílii jako NAe São Paulo).

V Praze na Vinohradech po něm byla pojmenována v letech 1920-1940 a 1945-1946 významná dopravní tepna, Fochova třída (nyní Vinohradská).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Künzl-Jizerský, Rudolf: V diplomatických službách ČSR. Jos. R. Vilímek, Praha 1947, s. 96.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu
18. křeslo Francouzské akademie
Předchůdce:
Melchior de Vogüé
19181929
Ferdinand Foch
Nástupce:
Philippe Pétain