Fabiola Belgická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Královna Fabiola.
Belgická královská rodina
Great coat of arms of Belgium.svg


  • JV královna Fabiola

Královna Fabiola Belgická (Fabiola Fernanda María de las Victorias Antonia Adelaida, 11. červen 1928, Madrid) byla belgická královna jako manželka krále Baudoina I. Během jeho života byl její titul Její Veličenstvo královna Belgičanů, od jeho smrti je to Její Veličenstvo královna Fabiola Belgická.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako třetí dcera Dona Gonzala Mory Fernándeze Riera del Olmo (1887-1957) a jeho ženy Blancy de Aragón y Carrillo de Albornoz Barroeta-Aldamar y Elío (1892-1981). Její kmotrou byla španělská královna Victoria Eugenia.

Před svatbou natočila album s 12 pohádkovými příběhy, z nichž jeden získal vlastní pavilon v parku Efteling.

Dne prosince 1960 se Fabiola provdala za Baudouina I., který byl od abdikace svého otce Leopolda III. v roce 1951 belgickým králem. Královský pár neměl žádné děti, pět královniných těhotenství skončilo potraty. Objevily se zprávy, že v šedesátých letech se jí narodilo mrtvé dítě.

Král Baudouin zemřel v roce 1993 a na jeho místo nastoupil jeho mladší bratr Albert II. Královna Fabiola se přestěhovala z královského paláce v Laekenu do skromnějšího zámku Stuyvenbergh a omezila své veřejné vystupování, aby nezastínila svou švagrovou královnu Paolu.

Královna Fabiola se jako katolička zajímá o sociální problematiku, především o problémy spojené s mentálním zdravím, dětmi a ženami ve třetím světě. Je čestnou prezidentkou Nadace krále Baudouina. Podle některých zdrojů má královna styky s Opus Dei, ale to zůstává sporné.

Podle oficiálních informací ovládá královna španělštinu, francouzštinu, angličtinu, němčinu a italštinu. Neovládá však vlámštinu, rodný jazyk 60 % Belgičanů, což mezi nimi vyvolává pocit jakési urážky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Belgická královna
Předchůdce:
Astrid Švédská
1960-1993
Fabiola Belgická
Nástupce:
Paola

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Queen Fabiola of Belgium na anglické Wikipedii.