Elaeocarpaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Elaeocarpaceae

Elaeocarpus hainanensis
Elaeocarpus hainanensis
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: šťavelotvaré (Oxalidales)
Čeleď: Elaeocarpaceae
Sloanea woolsii
Sloanea grandiflora
Crinodendron hookerianum

Elaeocarpaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu šťavelotvaré (Oxalidales).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Stálezelené nebo poloopadavé stromy nebo keře, výjimečně i byliny. Stromy často s nápadnými opěrnými pilíři. Kůra je obvykle hladká, šedá a tenká. Ochlupení je složeno z jednoduchých jednobuněčných chlupů. Listy jsou jednoduché, nelaločnaté, celokrajné, většinou s palisty. Listy jsou vstřícné nebo střídavé, nezřídka oboje na stejné větvi. Žilnatina je zpeřená nebo od báze trojžilná. Květy jsou pravidelné, převážně oboupohlavné, v úžlabních nebo vrcholových, obvykle bohatých květenstvích, zřídka jednotlivé. Kalich je složen ze 4 až 5 volných lístků. Korunní lístky 4 nebo 5, volné nebo výjimečně srostlé na bázi, u některých zástupců rodu Sloanea koruna chybí. Tyčinek je většinou mnoho, vyrůstají z povrchu terče zbytnělého receptakula. Gyneceum je synkarpní svrchní, ze 2 až 4 srostlých plodolistů a s jedinou čnělkou. V každém plodolistu je 2 až 20 vajíček. Plodem je ostnitá nebo hladká tobolka, bobule nebo peckovice. Semena obsahují bohatý olejnatý endosperm a často mají míšek.

Čeleď zahrnuje celkem 12 rodů a asi 600 druhů a vyskytuje se v tropech celého světa mimo kontinentální Afriky. V některých oblastech (Chile, Nový Zéland, Japonsko) přesahuje až do mírného pásu. Největší rody jsou Elaeocarpus (350 druhů v tropech Starého světa) a Sloanea (150 druhů, pantropický rod).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Elaeocapraceae byla v minulosti řazena do řádu slézotvaré (Malvales), vymykala se ovšem absencí některých morfologických znaků charakteristických pro čeledi tohoto řádu (slizové kanálky, pulvinus, dlanitá žilnatina aj.).

V systému APG byla tato čeleď na základě molekulárních studií přeřazena do řádu šťavelotvaré (Oxalidales) a byla do ní vřazena čeleď Tremandraceae (rody Platytheca, Tetratheca a Tremandra). Rod Muntingia byl vyjmut a přeřazen společně s rody Dicraspidia a Neotesmannia do čeledi Muntingiaceae v rámci řádu slézotvaré (Malvales).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Bobule druhu Aristotelia chilensis jsou v Chile používány k výrobě místního kvašeného nápoje a v medicíně. Stromy rodů Sloanea, Elaeocarpus, Crinodendron, Aristotelia jsou těženy pro dřevo. Odvar z kůry Sloanea je používán v Belize při léčení horečky a cukrovky.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Aceratium, Aristotelia, Crinodendron, Dubouzetia, Elaeocarpus, Peripentadenia, Platytheca, Sericolea, Sloanea, Tetratheca, Tremandra, Vallea

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Gentry A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0-226-28943-5.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. IV). Timber Press, 1998. ISBN 0-915279-52-5
  • Valíček P. et al. Užitkové rostliny tropů a subtropů. 2. vyd. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.
  • Wagerfuhr R. Dřevo. Obrazový lexikon. Praha: Grada Publishing, 2002. ISBN 80-247-0346-7

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]