Edwin Hubble

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edwin Powell Hubble
Edwin Hubble
Edwin Hubble
Narození20. listopadu 1889
Marshfield, Missouri, USA
Úmrtí28. září 1953
San Marino, Kalifornie
Příčina úmrtísilent stroke a cévní mozková příhoda
Alma materChicagská univerzita
The Queen's College
Wheaton Warrenville South High School
Povoláníastronom, astrofyzik a kosmolog
ZaměstnavateléYerkesova observatoř
Observatoř Mount Wilson
OceněníRhodes Scholarship (1910)
Newcomb Cleveland Prize (1924)
Silliman Memorial Lectures (1935)
Barnard-Medaille (1935)
medaile Catheriny Bruceové (1938)
… více na Wikidatech
ChoťGrace Lillian Burke
PodpisEdwin Powell Hubble – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edwin Powell Hubble (20. listopadu 1889 Marshfield28. září 1953 San Marino, Kalifornie, USA) byl slavný americký astronom.

Životopis

Narodil se v roce 1889 ve státě Missouri a o několik let později se spolu s rodiči přestěhoval do Chicaga. Na Chicagské univerzitě studoval matematiku, fyziku a filozofii, v Oxfordu studoval práva a španělštinu. Po návratu do USA byl středoškolským učitelem, vyučoval v New Albany (stát Indiana). V roce 1917 na Chicagské univerzitě získal doktorát z astronomie. Měl možnost pozorovat slabě viditelné mlhoviny na Yerkesově astronomické observatoři. Zúčastnil se bojů v I. světové válce, na frontě ve Francii získal hodnost majora.[1]

Výzkum

Koncem roku 1919 začal pracovat na Mount Wilson Observatory v Kalifornii, kde zůstal po zbytek svého života. Jeho výzkum se zaměřoval především na studium mlhovin - rozmazaných míst na obloze. V roce 1923 objevil proměnné hvězdy delta Cephei v souhvězdí Cefea a galaxii v souhvězdí Andromedy. Zjištění jejich vzdálenosti od Země vedlo k poznání, že se nacházejí vně naší galaxie Mléčné dráhy. (Do této doby lidé neznali jiné galaxie a označovali mlhavé objekty na obloze souhrnným slovem - mlhoviny). O dva roky později představil Edwin Hubble svou klasifikaci galaxií.

Jeho největším objevem byla přímá úměrnost mezi rychlostí, s jakou se galaxie vzdalují, a jejich vzdáleností (Hubbleův zákon). Konstanta úměrnosti se v astronomii nazývá Hubbleova konstanta, což je rychlost rozpínání vesmíru. Když byl dokončen 200-palcový teleskop na Mount Palomar, Hubble byl jeho prvním uživatelem.

Na sklonku života

Když roku 1953 zemřel, byl na vlastní žádost pohřben bez obřadu na neznámém místě.

Uctění památky

Největší astronomický dalekohled kroužící po oběžné dráze Země se na jeho počest nazývá Hubbleův vesmírný dalekohled, anglicky zkráceně „HST“.

Jeho jménem je pojmenován jeden z kráterů na Měsíci a planetka 2069.[1]

Reference

  1. a b PACNER, Karel; VÍTEK, Antonín. Půlstoletí kosmonautiky. Praha: Paráda, 2008. ISBN 978-80-87027-74-4. Kapitola Životopisy hlavních účastníků, s. 433. 

Související články

Externí odkazy