Canal Grande

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Canal Grande z mostu Rialto v noci

Canal Grande je hlavní dopravní tepna Benátek. Jde o nejhlubší z benátských kanálů, který je vlastně někdejším korytem řeky Brenty, protékající tudy pod hladinou mělké laguny k moři. Vedou přes ně pouze čtyři mosty (tj. Ponte degli Scalzi, Ponte di Rialto, Ponte dell'Accademia, Ponte della Costituzione), ač je Canal Grande dlouhý přes čtyři kilometry. Philippe de Commynes o něm řekl, že je to „nejkrásnější ulice světa“.

Cesta po Canal Grande[editovat | editovat zdroj]

Kanál má tvar písmene S a táhne se od hlavního nádraží na severozápadě města k Punta della Salute v jihozápádním cípu Benátek. Čtyři mosty, které vedou přes kanál, jsou u nádraží, u obrazové galerie, a nakonec samotný Rialto, který je nejstarším a nejznámějším benátským mostem. Nejlépe si je prohlédneme z vaporetta (tzn. vodního autobusu), motoscafa (tzn. motorového člunu), či gondoly. Po celé jeho délce pluje několik linek.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Zlatý dům (italsky Ca' d'Oro) pochází z 15. století. Je to nejobdivovanější palác u kanálu Grande, vystavěný v gotickém slohu, je příkladem obdivuhodné benátské gotiky. Dnes je z něj umělecká galerie, je tedy veřejně přístupný.

Palazzo Dario je další velmi často navštěvovaná budova u kanálu. Její fasádu tvoří různobarevný mramor. Je zcela odlišný než Ca' d'Oro. Bývá označován jako "jeden z nejskvělejších příkladů benátské rané renesance".

Canal Grande a kostel Santa Maria della Salute

Kostel Santa Maria della Salute leží na jihovýchodním konci Canalu Grande. Dostavěn byl v roce 1682 v barokním stylu jako památka na ústup epidemie moru. Každý rok 21. listopadu je přes kanál Grande vytvořen most z člunů, přes nějž přicházejí poutníci do tohoto kostela na slavnost.

Podél kanálu Grande leží mnoho zajímavých památek a budov. Další z nich jsou např. Fondaco dei Turchi z 13. století, Ca' Guistinian z 15. století nebo Ca' Da Mosto (13. století).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu