Baba (pohoří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Baba
Баба
Pohoří Baba, Golemo Ezero
Baba

Nejvyšší bod Pelister (2601 m)

Nadřazená jednotka Helenidy

Světadíl Evropa
Stát Makedonie Makedonie
Řecko Řecko
Horniny břidlice, žula
Pelister

Baba je pohoří nacházející se na jihu Makedonie, při státní hranici s Řeckem. Nejvyšším vrcholem je Pelister (2601 m). Po pohořích Korab (Velký Korab, 2764 m) a Šar planina (Titov vrh, 2747 m) se tak jedná o třetí nejvyšší masiv Makedonie.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Baba leží východním směrem od Prespanského jezera. Na jihu netvoří vymezení pohoří státní hranice s Řeckem, jak by se mohlo zdát, ale horstvo pokračuje i na tomto území. Východní hranici tvoří údolí Pelagonija. Na severu je masiv vymezen spojnicí měst Ohrid a Bitola.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Geologicky je pohoří tvořeno krystalickými horninami jako jsou břidlice a žula. Dávná ledovcová činnost zde po sobě zanechala rozlehlé kary. V některých se také nacházejí horská plesa. Nejznámějšími jsou Golemo Ezero a Malo Ezero.

Pohoří Baba je poutavý horský masiv modelovaný především travnatými hřbety. Na některých místech vystupují skály na povrch a tvoří tak nejvyšší štíty masivu. Od roku 1948 je pohoří zahrnuto do Národního parku Pelister, který chrání zajímavou květenu (např. endemitní borovice rumelská), a pestré zastoupení místní fauny (jelen, medvěd, vlk).

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Do nedávné doby bylo pohoří Baba turisty zcela zapomenuté v důsledku války na Balkánu. V současnosti se situace lepší a např. turistické značení se neustále obnovuje a rozšiřuje. Nejlepší přístup do hor je z města Bitola a malé obce Resen na severu masivu.