Státní hranice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hranice mezi Slovenskem a Polskem u řeky Dunajec

Státní hranice je hranice, která definuje vnitřní území každého státu. Státní hranice se v převážné většině zemí smí oficiálně překračovat jen na místech označených a k tomu určených jako hraniční přechody.

Výjimku tvoří tzv. vnitřní schenghenské hranice v rámci EU/EHP, na nichž platí zvláštní režim a tyto je povoleno překračovat (bez kontrol) v každém místě, s výjimkou míst, kde je to přímo zakázáno (např. národní parky, vojenské prostory nebo místa, která jsou zdraví a životu nebezpečná). Členské státy však mohou v případě potřeby krátkodobě kontroly na svých vnitřních hranicích obnovit.

Vzhledem k historickému vývoji je většina státních hranic hranicemi přírodními[zdroj?], tj. kopírují již existující překážky (např. pohoří, moře, řeky). Někdy ale hranice procházejí i městy (Český Těšín/Cieszyn, České Velenice/Gmünd, Komárno/Komárom, Štúrovo/Esztergom, Görlitz/Zgorzelec, Jeruzalém, Rafáh, Nikósie, El Paso/Ciudad Juárez), jindy jsou stanoveny na základě válečné situace při uzavření příměří (nárazníkové pásmo na Kypru), další jsou vytvořeny uměle (např. hranici Maďarska stanovila Trianonská smlouva jako výsledek válečné prohry Uherska).

Státní hranice v číslech[editovat | editovat zdroj]

Pohraničí a příhraničí[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku pohraničí.

Pohraničí je území podél nebo blíže státních hranic. Pohraničí nezahrnuje území sousedního státu. Příhraničí je oblast ležící při hranici se sousedním státem a zahrnuje i pohraniční území sousedního státu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]