Apostrof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Apostrof

Interpunkční znaménka

apostrof     '
čárka   ,
dvojtečka   :
otazník   ?
pomlčka        
spojovník   -  
středník   ;
tečka   .
uvozovky   „ “       » «
vykřičník   !
výpustka     ...
závorky   ( )   [ ]   { }   ⟨ ⟩

Apostrof, česky řidčeji nazývaný také odsuvník, je interpunkční znaménko. Jedná se o nepísmenný grafém, který v běžném textu označuje vypuštění jednoho nebo více znaků. Mívá buď rovnou (') nebo prohnutou () podobu, neměl by však být zaměňován s možným tvarem háčku (´).

V češtině[editovat | editovat zdroj]

češtině se využívá zřídka. V hovorové řeči se jím může (nepovinně) označit vypuštění hlásky, např. pad’ (= padl), nes’ (= nesl).[1] Dále je možné se s ním setkat ve starší české literatuře, kde se používá ve spojeních typu Ty's (= Ty jsi) či viděl's (= viděl jsi). V současné spisovné češtině se apostrof v takových případech (tys, byls/bylas, žes apod.) nepíše.[1][2] Je možné se s ním setkat také ve slovech přejatých z cizích jazyků (d’Artagnan, l’Humanité), kde označuje tzv. elizi.

V jiných jazycích[editovat | editovat zdroj]

V angličtině se používá k přivlastňování (Peter's wife, Goethe's w/Works), kdežto v němčině zpravidla nikoli (Peters Frau, Goethes Werke); v němčině se při přivlastňování píše pouze po s, ss, ß, tz, z, x (Marx' Schriften).[3] Apostrof se také objevuje v anglických názvech společností (McDonald's), což ovšem všechny jazyky nerespektují (v ruštině bez apostrofu: Макдо́налдс 'Makdónalds'). Mimoto stejně jako v češtině označuje, že jsou některá písmena vynechána (anglicky its 'jeho' (od it) x it's = 'it is', v němčině hovorové hab' = habe, hatt' = hatte apod.) (apokopa).

Přírodní vědy[editovat | editovat zdroj]

Apostrof se také používá ve fyzice, astronomii a goniometrii jako zkratkový znak místo časové a úhlové jednotky minuta, např. pro úhel 41 stupňů a 5 minut: 41°5′. Dva apostrofy značí úhlovou vteřinu (1° = 60’ = 3600’’).[4]

Typografie[editovat | editovat zdroj]

Z typografického hlediska má apostrof většinou tvar prohnuté čárky, podobný (někdy dokonce shodný) s tvarem diakritického znaku háčku u minusek ď, ť, ve slovenštině také Ľ, ľ. V každém případě by tento znak měl být větší a výraznější než háček, k písmenu tolik nepřiléhat, podobně jako interpunkční větné znaky, aby na straně čtenáře nedošlo k záměně obou znamének. U řady písem má apostrof shodný tvar jako větná čárka, avšak polohu v horní polovině řádku ('). Na klávesnici jej lze napsat zmáčknutím levého altu+39 na numerické klávesnici.

Ve slovnících a na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

V etymologických a dialektologických slovnících, stejně jako v článcích Wikipedie, se v polovičních uvozovkách ('...'), tvořených dvěma apostrofy, uvádí význam výrazu (např. Katze 'kočka').

Podobné názvy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo apostrof ve Wikislovníku

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=168&dotaz=apostrof
  2. Příruční mluvnice češtiny (1995n.)
  3. http://www.duden.de/sprachwissen/sprachratgeber/ehrenrettung-fuer-grossmutters-apfelkuchen
  4. http://www.karlin.mff.cuni.cz/katedry/kdm/diplomky/motyckova/Stranky_s_aplety/Velikost_uhlu.html