Alexandr I. Skotský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexandr I.
Král Alby
Alexandr I.
Doba vlády 11071124
Narození cca 1078
Úmrtí 23. duben 1124
Stirling
Pochován Dunfermlinské opatství
Předchůdce Edgar
Nástupce David I.
Manželky Sibyla Normandská
Rod Dunkeldové
Otec Malcolm III.
Matka Markéta Skotská

Alexandr I. (cca 107823. duben 1124) byl král Skotska (Alby), čtvrtý syn Malcolma III. a jeho ženy Markéty.

Byl následníkem svého bratra Edgara, který nezanechal potomky, a na skotský trůn nastoupil po jeho smrti roku 1107. Podle Edgarova přání jeho bratr David obdržel půdu na jihu Skotska v rozsahu původního království Strathclyde. To byl výsledek předchozí dohody mezi Edgarem, Alexandrem, Davidem a anglickým králem Jindřichem I. Nicméně roku 1113 David, zřejmě za Jindřichovy podpory, požadoval a obdržel další panství v Lothianu. Tyto oblasti ale i tak podléhaly v konečném důsledku Alexandrovi.

Spory o východní hranice neměly vliv na vztahy mezi skotským a anglickým panovníkem. Roku 1114 se Alexandrova vojska připojila k Jindřichově armádě v tažení do Walesu. Alexandr se oženil s Jindřichovou nelegitimní dcerou Sibylou někdy mezi roky 11071114 (přesný datum není znám). Neměli spolu děti a Sibyla zemřela v červenci 1122.

Podobně jako jeho bratři Edgar a David byl i Alexandr velmi zbožný. V Saint Andrews vyčlenil pozemky pro stavbu augustiniánské převorství, které mělo vzdávat hold jeho manželce.

Zemřel v dubnu 1124 ve Stirlingu a jeho nástupcem na skotském trůnu se stal jeho bratr David.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Alexander I of Scotland ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander I of Scotland na anglické Wikipedii.