Abraham Ortelius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Abraham Ortelius
Portrét Abrahama Ortelia od Petra Paula Rubense
Portrét Abrahama Ortelia od Petra Paula Rubense
Narození14. dubna 1527
Antverpy
Úmrtí28. června 1598 (ve věku 71 let) nebo 29. června 1598 (ve věku 71 let)
Antverpy
Povoláníkartograf, historik, rytec, geograf, archeolog a afsetter
Nábož. vyznáníkatolická církev
PodpisAbraham Ortelius – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abraham Ortelius (také Ortels, Orthellius, Wortels; 4.[1] nebo 14. dubna[2] 152728. června 1598) byl vlámský kartograf a geograf. Je znám jako tvůrce prvního moderního atlasu Theatrum Orbis Terrarum (Divadlo světa).[3] Také je uváděn jako první, koho napadlo, že kontinenty byly před tím, než se nasunuly na současná místa, spojené v jeden.[4]

Podle belgického spisovatele Johna Vermeulena spolupracoval Ortelius se svým současníkem Gerhardem Mercatorem.

Vydavatel map

Typus Orbis Terrarum, 1570

Roku 1564 vydal svoji první mapu, Typus Orbis Terrarum. Tato mapa světa o osmi listech se následně objevila v redukované podobě i v jeho atlase Terrarum. V její dolní části je citát z Ciceronových Tuskulských hovorů: "Co z lidských věcí se může zdát velikým tomu, kdo ví o věčnosti, o velikosti celého světa." (Quid Ei Potest Videri Magnum In Rebus Humanis, Cui Aeternitas Omnis, Totiusque Mundi Nota Sit Magnitudo). Jediná dochovaná kopie mapy je uložena v knihovně univerzity v Basileji.[5]

Před vydáním svého atlasu ještě vydal mapu Egypta o dvou listech v roce 1565, mapu Asie o osmi listech roku 1567, dále plán hradu Brittenburg na holandském pobřeží o rok později a mapu Španělska o šesti listech.

Theatrum Orbis Terrarum

Mapa Perské říše v atlasu Theatrum Orbis Terrarum

20. května 1570 vydal Gilles Coppens de Diest v Antverpách Orteliův Theatrum Orbis Terrarum. „První moderní atlas“ se skládal z reprodukcí 53 map od 87 autorů, rozšířená verze z roku 1601 pak už obsahovala dílo 183 kartografů.

Atlas ovšem trpěl mnoha chybami, ať už nepřesnostmi ve tvaru oblastí či nejednotnostmi v pojmenování jednotlivých míst. Například pobřeží Jižní Ameriky bylo v první verzi uvedeno velmi nepřesně a oprava jeho tvaru byla provedena až ve vydání z roku 1587. Přes tyto nedokonalosti byl atlas ve své době monumentálním dílem.

Roku 1573 vydal Ortelius rozšíření atlasu o 17 dalších map pod názvem Additamentum Theatri Orbis Terrarum. Postupně byly vydána další čtyři Additamenta, poslední z nich v roce 1597.

Představa kontinentálního driftu

Související informace naleznete také v článku Kontinentální drift.

Ortelius byl první, kdo zdůraznil podobnost pobřeží Evropy a Afriky s pobřežím obou Amerik a kdo navrhl koncept kontinentálního driftu jako možné vysvětlení. Učinil tak roku 1596 ve svém spisu Thesaurus Geographicus.[4]

W. J. Kious popsal Orteliovy myšlenky takto:

Abraham Ortelius ve své práci Thesaurus Geographicus … navrhl, že Ameriky byly „odtrženy od Evropy a Afriky … zemětřeseními a povodněmi“, a dodal: „Stopy po prasknutí jsou jasně zřetelné, stačí si vzít mapu světa a podrobně si prohlédnout pobřeží všech tří [kontinentů].“

Teorie kontinentálního driftu byla přijata až v druhé polovině 20. století. Došlo k tomu až poté, co byly hypotézy Alfreda Wegenera z roku 1912 podpořeny objevením mechanismu kontinentálního driftu a konvekčních proudů v astenosféře, které dodávají driftu energii.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abraham Ortelius na anglické Wikipedii.

  1. Abraham Ortelius. In: Catholic Encyclopedia. 1911.
  2. Abraham Ortelius. In: Encyclopædia Britannica.
  3. Theatrum oder Schawplatz des erdbodems..., Herzog August Bibliothek, Wolfenbüttel
  4. a b ZEMĚ – DYNAMICKÁ PLANETA [online]. Geofyzikální ústav AVČR [cit. 2012-12-01]. Dostupné online. 
  5. Typus orbis terrarum, Univerzitní knihovna Basilej.

Externí odkazy