Zamboanga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zamboanga
Náměstí José Rizala s radnicí
Náměstí José Rizala s radnicí
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška16 m n. m.
StátFilipínyFilipíny Filipíny
regionPoloostrov Zamboanga
Administrativní dělení98 barangayů
Zamboanga
Zamboanga
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1 414 km²
Počet obyvatel807 129 (2010)
Hustota zalidnění570,8 obyv./km²
Náboženské složeníkřesťané, muslimové
Správa
StarostaBeng Climaco (Liberální strana)
Vznik1635
Oficiální webwww.zamboanga.gov.ph
PSČ7000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zamboanga je město na Filipínách. Nachází se na jihozápadním výběžku ostrova Mindanao, známém jako poloostrov Zamboanga, a na okolních ostrůvcích. Urbanizovaná oblast má rozlohu 1 414 km² a nepatří k žádné z filipínských provincií. Ve městě žije přes osm set tisíc obyvatel, hovořících převážně jazykem chavacano, který vznikl smíšením španělštiny a domorodých dialektů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zamboangu založili ve 12. století příslušníci kmene Subanon. Název pochází z malajského výrazu jambangan, který znamená „město květin“. Španělé se v místě usadili roku 1569, v roce 1635 založili na obranu před nájezdy kmene Morů pevnost Fort Pilar, okolo níž vzniklo město. V roce 1798 se město ubránilo britskému obléhání, k němuž došlo v rámci napoleonských válek. V roce 1899 generál Vicente Álvarez svrhl španělskou nadvládu a vyhlásil nezávislou Zamboangskou republiku, která se po americké invazi stala americkým protektorátem a zanikla roku 1903. 26. února 1937 byla Zamboanga vyhlášena statutárním městem, výročí tohoto dne je hlavním městským svátkem.

V roce 1995 bylo město vyhlášeno zvláštní ekonomickou zónou Zamboecozone.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Většinu obyvatel města tvoří křesťané, žije zde ale početná muslimská menšina, která usiluje o vytvoření vlastního státu Bangsamoro. V září roku 2013 Zamboangu obsadila skupina ozbrojených islámských radikálů, které vedl Nur Misuari, následoval útěk desetitisíců obyvatel města a pouliční boje s filipínskou armádou, které se po třech týdnech podařilo rebely vyhnat z města.[1]

Mezi lety 1970 a 2010 vzrostl počet obyvatel na čtyřnásobek.[2]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Tradičními produkty jsou sardinky a mořské řasy, významný je i turistický ruch.

Zamboanga má přístav a letiště, sídlí zde tři vysoké školy: Státní univerzita západního Mindanaa, Zamboangská univerzita a Ateneo de Zamboanga.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zamboanga: The forgotten crisis. Rappler. Dostupné online [cit. 2017-02-27]. (anglicky) 
  2. Population of Zamboanga City is Four Times Higher in 40 Years (Results from the 2010 Census of Population and Housing) | Philippine Statistics Authority. psa.gov.ph [online]. [cit. 2017-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]