Yutyrannus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxYutyrannus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 124,6 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce koster dvou jedinců jutyrana
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Podřád teropodi (Theropoda)
Nadčeleď Tyrannosauroidea
Čeleď Proceratosauridae
Rod Yutyrannus
Xu et al., 2012
Binomické jméno
Yutyrannus huali
Xu et al., 2012
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yutyrannus („opeřený tyran“) byl rod tyranosauroida, který žil před asi 124,6 milionu let (v období spodní křídy) na území dnešní provincie Liao-ning v severovýchodní Číně (souvrství Yixian). Yutyrannus patřil mezi opeřené dinosaury, a je tak největším známým opeřencem vůbec (při dospělé délce 7,5 až 9 metrů a hmotnosti v rozmezí 1,1 až 1,4 tuny).[1]

Objev[editovat | editovat zdroj]

Byli objeveni tři jedinci, jeden dospělý a dvě mláďata. Mohli tvořit smečku, protože fosílie byly objeveny v těsné asociaci. Otisky peří o délce 15-20 cm byly objeveny na různých částech těla tří exemplářů, mohli tedy být opeření dokonce na celém těle. Zkameněliny jsou velmi dobře zachované a umožňují detailní výzkum anatomie tohoto dinosaura. Protože se jedná o vzdáleného příbuzného mnohem mladšího druhu Tyrannosaurus rex, je možné, že i obří severoamerický teropod byl alespoň na některých částech těla opeřený.[2] V současnosti je považován za zástupce čeledi Proceratosauridae.

Velikostní srovnání jutyrana a člověka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 106-107 (anglicky)
  2. http://www.osel.cz/8490-byl-t-rex-opereny.html

LIteratura[editovat | editovat zdroj]

  • Xu, X., Wang, K., Zhang, K., Ma, Q., Xing, L., Sullivan, C., Hu, D., Cheng, S., and Wang, S. (2012). "A gigantic feathered dinosaur from the Lower Cretaceous of China." Nature, 484: 92-95. doi:10.1038/nature10906.
  • Brusatte, S. L. and Carr, T. D. (2016). The phylogeny and evolutionary history of tyrannosauroid dinosaurs. Scientific Reports, 6(20252). doi:10.1038/srep20252.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]