Yukon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yukon
Sheep Slot Rapids, Firth River, Ivvavik National Park, YT.jpg
Yukon – znak
znak
Yukon – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoWhitehorse
Souřadnice
Rozlohacelkem: 482 443 km²

zem: 474 391 km²

vodstvo: 8 052 km²
Časové pásmo-8
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel38 669 (2017)
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "0,065") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.0,065 obyv./km²
Jazykangličtina
Správa regionu
Nadřazený celekKanada
Druh celkuspolkové teritorium
Vznik1898
CommissionerDoug Phillips
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2CA-YT
Oficiální webyukon.ca
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o teritoriu v Kanadě. O řece v Kanadě pojednává článek Yukon (řeka).

Yukon nebo Yukonské teritorium (angl. Yukon, Yukon Territory či the Yukon) je kanadské teritorium na jeho severozápadním okraji. Na východě sousedí se Severozápadními teritorii, na jihu s Britskou Kolumbií a na západě s Aljaškou (USA). Jeho hlavním městem je Whitehorse. Má rozlohu 482 443 km², což z něj dělá 9. největší teritorium Kanady.

Geografie

Richardson Mountains

Yukon leží na předělu kontinentální části Severoamerického kontinentu a poloostrovem Aljaška.

Krátký úsek jeho severního okraje tvoří pobřeží Severního ledového oceánu (konkrétně Beaufortova moře), naopak jeho jihozápadní cíp ústí téměř (až na cca 20 km území USA) k vodám Tichého oceánu (Aljašského zálivu).

Značnou část a současně povodí stejnojmenné řeky tvoří Yukonská pahorkatina. Yukon se rozkládá na severní části Skalistých hor, nejvyšší vrcholy (zejména v jižní části této oblasti) jsou současně nejvyššími vrcholy celého tohoto pohoří. Ve velehorských průsmycích a údolích se nachází větší množství ples a horských jezer. Na jihovýchodní, jihozápadním a severozápadním okraji teritoria se rozkládají čtyři větší národní parky.

Do Yukonu zasahuje rozsáhlé pohoří Kordillery. Většina (19 z 20) nejvyšších hor Kanady leží právě v tomto teritoriu.

Demografie

Teritorium obývá asi 31 000 obyvatel, z nichž něco málo přes 23 000 žije v jeho hlavním městě, které je situováno cca 80 km od jeho jižní hranice. Teritorium je pojmenováno po řece Yukon. Dopravní spojení má větší podíl letecké dopravy, jediná větší pozemní komunikace vede jižní částí teritoria a spojuje hlavní město na západě s aljašským městečkem Tok, Watson Lake a na jihovýchodě Yukonu, a amerického Skagway na jihu, při pobřeží Aljašského zálivu. Z Whitehorse, hlavního města Yukon Territory vede na sever Klondike highway, pohodlná asfaltovaná silnice se spoustou zajímavostí až do Dawson city a pak dále na Aljašku. Několik kilometrů před Dawson city odbočuje doprava Dempster Highway, prašná silnice, která vede na sever do delty řeky Mackenzie a jako jediná silnice v Kanadě překračuje polární kruh. Silnice je speciálně konstruována, aby vydržela na permafrostu a nezabořila se.

Odkazy

Související články

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Yukon na Wikimedia Commons

Šablona:Link GA