Přeskočit na obsah

Youssef Abdelke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Youssef Abdelke
Rodné jménoيوسف عبدلكي
Narození1951
Al-Qamishli v Sýrii
ZeměSýrieSýrie Sýrie
NárodnostArab
VzděláníFakulta výtvarných umění v Damašku
Alma materNárodní vysoká škola krásných umění
Univerzita Paříž VIII
Povolánímalíř, sochař
Manžel(ka)Hala Al-Abdallah Yacoub
Významná dílaLidé číslo deset (1993); Nůž a pták (2010); Ryba (2015)
Citát
'Chci ukázat, že jsme proti diktatuře, proti násilí a proti režimu. Že pro Sýrii požadujeme svobodnou, demokratickou svobodnost, v níž se bude dbát na lidská práva a kde bude každý strůjcem svého osudu.[1]
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Youssef Abdelke (arabsky يوسف عبدلكي) je syrský malíř a sochař narozený v Al-Qamishli v roce 1951, od roku 1976 držitel diplomu na Fakultě výtvarných umění v Damašku a od roku 1989 držitel titulu Ph.D. na Univerzitě Paříž VIII.

První výstava Abdelkových obrazů se konala roku 1973 v Damašku. Od té doby proběhly další výstavy v Jordánsku, Londýně, Tunisku, Bejrútu, Dubaji, Káhiře a v Ománu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Youssef Abdelke je považován za jednoho z nejtalentovanějších syrských umělců a grafiků[2]. Mimo soch a obrazů se věnuje tvorbě různých plakátů, obalů a log. Úspěšné jsou také jeho karikatury, z nichž bylo mnoho publikováno v arabských časopisech a také jim byly věnovány rozsáhlé studie. V Damašku se zúčastnil za poslední dobu téměř všech uměleckych výstav.

Zatčení[editovat | editovat zdroj]

18. července 2013 byl Abdelke ve městě Tartus zatčen proto, že podepsal dokument vyzývající k odchodu prezidenta Bašára al-Asada. O měsíc později, tedy v srpnu 2013 byl propuštěn a společnost Reuters citovala prohlášení člena Abdelkeho rodiny, že je se svými přáteli v Damašku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku يوسف عبدلكي na arabské Wikipedii.

  1. Nejznámější syrský malíř Abdelke zmizel. Policie ho zatkla, když podepsal petici. art.ihned.cz [online]. 2013-07-31 [cit. 2014-06-13]. Dostupné online. 
  2. 'People no longer care': Damascus accepts Assad victory as fait accompli. Middle East Eye [online]. [cit. 2020-01-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]