William Cowper

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
William Cowper
Narození 26. listopadu 1731
Berkhamsted
Úmrtí 25. dubna 1800 (ve věku 68 let)
Dereham
Bydliště Huntingdon
Olney
Weston Underwood
Alma mater Westminster School
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Cowper (26. listopadu 1731 Berkhamsted, Hertfordshire, Anglie - 25. dubna 1800, East Dereham, Norfolk) byl anglický básník, jeden z nejznámějších básníků své doby. Jeho básně mají převážně náboženský obsah, psal také duchovní písně.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec byl farářem, poslal však svého syna do Londýna, aby zahájil právnickou kariéru. V Londýně se Cowper nešťastně zamiloval do své sestřenice Theodory, jíž věnoval své první básně.

V roce 1763 získal úřednické místo v administrativě parlamentu, v roce 1773 však místo pro celkové vyčerpání opustil, propadl těžké psychické poruše a několikrát se pokusil o sebevraždu (tento pokus reflektuje báseň Hatred and vengeance, my eternal portion), nakonec se však uzdravil a začal se věnovat poezii pod vlivem své nové múzy, vdovy po příteli Mary Unwinové.

Zprvu se věnoval tvorbě duchovních písní, ale i jiným dílům. V roce 1786 se s Mary Unwinovou přestěhoval do Westonu, začal v blankversu překládat Homéra (překlady vydány 1791). Ze smrti Mary Unwinové v roce 1796 se nikdy nevzpamatoval, uvrhla ho do neustálé deprese. Přesto přepracoval své překlady a napsal pochmurnou báseň Trosečník (The Castaway).

Literární dílo[editovat | editovat zdroj]

Z jeho literárního díla mají význam dvě rozsáhlé satirické epické skladby The Task (Úkol) a The Diverting History of John Gilpin (Zábavný příběh Johna Gilpina, obě 1785) a celá řada duchovních písní, které jsou v prostředí evangelikalismu velice známé. Vyznačují se bázní před Bohem, strachem z pekla, rychle si získaly velkou popularitu. Byl spolupracovníkem Johna Newtona.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William Cowper na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]