Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Keporkak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Keporkak[editovat | editovat zdroj]

Původní tvorba. Článek podle mě celkem komplexně pokrývá dané téma a opírá se o kvalitní zdroje. --Podzemnik (diskuse) 16. 2. 2023, 08:19 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Diskuse[editovat | editovat zdroj]

Pavouk[editovat | editovat zdroj]

Rozsáhlé a vyčerpávající dílo. Jen námět a poznámka a drobnůstky

 • Chybí tady kapitola Kultura. Wikipedistky a wikipedisté rádi píši o známkách [1], obecně vše od literatury, i poezie, filmy, výtvarné umění. Druh žije na celém světě, tak toho bude jistě spoustu.
 • poznámka: mám pochybnosti o přátelství a akrobacii. V článku je "konečně díky jejich přátelskému chování k lodím", ve zdroji HOYT, Erich. Whale Watching, 2009 je však slovo friendly v uvozovkách. Dále článek akrobacie mluví o mimořádné tělesné zdatnosti (chápu to že daného jedince). Nutno tedy asi upravit, že to mohou být i živočichové (rostliny) a že to může být pro daný druh zcela běžné chování daného druhu. Jiná možnost, že slovo akrobacie je nevhodné.
 • 13 500 AUD - první výskyt (netriviální) zkratky vždy rozepsat.
 • "Keporkačí písně mívají frekvenci mezi 100–4 Hz ", díky za trochu wikihumoru ve stylu J. Cimrmana "Na náměstí stálo dvacet až deset osob".
 • " mohou se pohybovat v AM nebo FM frekvencích." > " mohou se pohybovat v aplitudové modulaci nebo frekvenční modulaci frekvencích.", ač je nějak ve zdroji, nutno upřesnit do rozsahu frekvence/či na vlnovou délku, aby to česky a odborně dávalo smysl.
 • v ohrožení chybí stres z lodí, které je pozorují (což je další kapitolka) "Whale watching vessels, recreational boats, and other vessels may cause stress and behavioral changes in humpback whales.", jak píše jedna státní organizace z USA.
 • Slavní keporkaci, divné je že žijí skoro ve všech mořích, ale slávu jste určil jen dle toho, že se u daného pobřeží mluví anglicky. Chtělo by globalizovat, upravit, zdůvodnit výběr. Proč ne třeba keporkaci v Polsku? Psali o tom i média v ČR. "Dostal přezdívku Migaloo, což v jazyce místních Aboriginců znamená „bílej týpek“ (white fella).", zde je dle mě, zbytečná angličtina v závorce, přeci stačí překlad z aboriginštiny do češtiny. "V minulosti se našlo hned několik keporkaků, kteří zaujali pozornost médií.", opět za mě divně, skoro vše, o čem se pojednává, je minulost, je logický nesmysl, že by třeba něco zaujalo média v budoucnosti.
  • Trochu jsem ten výběř přeformuloval. Jsou to jen příklady, stejně jako v kapitole o u umění budou jen náhodné příklady, nikdy tam budem kompletní výčet. Keporkaci jsou velmi hojní u anglofonních, rozvinutých zemích, kde dobře fungují média, ochranáři, záchranné operace aj., tak mi přijde přirozené, že informace pochází hlavně odtud. Upravil jsem také ty formulace. --Podzemnik (diskuse) 6. 3. 2023, 22:18 (CET)Odpovědět[odpovědět]
 • zdroj o plavání s kytovci "https://blog.padi.com/swimming-humpback-whales-best-destinations/". Uvádíte, že zdroje jsou kvalitní, tento "blogísek" je možná sice kvalitní, ale mezi ostatními kvalitními možná ten nejméně kvalitní. Taky mi nepřijde moc nezávislý.
  • Jde vždy o to, co ten zdroj zdrojuje. Tady zdrojuji příklad komerční aktivity, tak mi přijde OK, že to zdrojuji webem dané aktivity. Stejně pokud budu zdrojovat, že keporkak se objevil na ruské známce, tak budu odkazovat na web ruské pošty, kde se dá ta známka třeba i koupit. Pokud bych tím webe zdrojovat něco např. o potravních zvyklostech, už by mi to OK nepřišlo. --Podzemnik (diskuse) 6. 3. 2023, 22:18 (CET)Odpovědět[odpovědět]

--Pavouk (diskuse) 17. 2. 2023, 00:50 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Díky, myslím na to, kudy chodím, postupně se tím prokoušu. --Podzemnik (diskuse) 1. 3. 2023, 02:17 (CET)Odpovědět[odpovědět]