Wikipedie:Hlasování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:H)
Jump to navigation Jump to search
Wiki rules.png

pravidla:

     závazná
     doporučení
     v hlasování
     navrhovaná
     neschválená
Doporučení

Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.


Rozumíte pravidlům?
přeskočit na hlasování Ano … přeskočit na hlasování
Zkratka:
 • WP:H

Wikipedie není demokracie. Obecně platí, že na Wikipedii se rozhoduje konsensuálně a nikoli prostým rozhodnutím většiny. Přesto je v některých případech užitečné nebo dokonce žádoucí provést průzkum názorů wikipedistů. Takový průzkum slouží obvykle jako pomůcka k dosažení shody, nebo ke zjištění podpory různých názorů.

Tato stránka obsahuje pouze doporučení, jak případná hlasování organizovat. Nejsou závazná, ale je velmi vhodné je respektovat pro dosažení reprezentativnějších výsledků a omezení počtu protestů v průběhu hlasovaní. Příklad:

 • pokud uspořádáte průzkum podle tohoto doporučení – předem jej oznámíte, bude jasné zadání atd. – bude jej mnoho wikipedistů brát velmi vážně
 • pokud vyhlásíte např. na své stránce hlasování s otázkou „Je Zeměkoule placatá?“, stanovíte časový limit 2 hodiny, povolíte libovolné odpovědi a nasbíráte 2 hlasy ano a jeden hlas otázka je absurdní, výsledky nebude brát vážně skoro nikdo

Ve Wikipedii také existuje několik postupů, které přímo vyžadují hlasování (viz níže). Taková hlasování se řídí zvláštními pravidly a toto doporučení se na ně nevztahuje.

Doporučení pro pořádání hlasování[editovat | editovat zdroj]

 1. Každý wikipedista má právo zahájit průzkum na jakékoli téma.
  • V případě řešení sporů se ale rozhodně doporučuje užívat jiné postupy.
  • Nemá smysl pořádat průzkum o otázce, pro kterou existuje zvláštní pravidlo.
 2. Shoda o povaze průzkumu by měla být dosažena před jeho zahájením. Orientačně je možné doporučit zahájit debatu alespoň týden před plánovaným zahájením hlasování. Je potřeba si ujasnit alespoň
  • položené otázky
  • povolené odpovědi
  • možnosti kombinovat více odpovědí (dát hlasy více možnostem najednou)
  • do kdy se bude hlasovat
  • zda, kdo a za jakých podmínek může hlasovací dobu prodloužit nebo hlasování předčasně ukončit
  • jak se vyhodnotí výsledky
  • zda budou jednotlivé možnosti doplněny argumenty pro či proti, případně jaké informace budou mít hlasující předem na stránce
  • zda mají hlasující hlasy komentovat nebo ne
 3. Obecně průzkumy mají napomáhat k posuzování, nakolik o určité otázce panuje konsensus, např. je-li konkrétní verze článku POV. Je nevhodné hlasováním "zjišťovat fakta", požadovat zásahy správců, a podobně.
 4. Průzkumy je velmi vhodné včas oznámit.
 5. Po zahájení průzkumu je krajně nevhodné měnit zadání otázek. (Na druhou stranu, takové změny obvykle ukazují, že chyběla dohoda před průzkumem.)
 6. Pokud většina zastává jeden názor, ale významná menšina jiný názor, snažte se najít řešení akceptovatelné pro co nejvíce zúčastněných.

O povaze konsensu[editovat | editovat zdroj]

Podrobněji v angličtině: consensus decision-making a en:Wikipedia:Consensus

Pokud je absolutně nutné použít nějaká formální pravidla, co to je konsensus, při současné velikosti Wikipedie lze za důkaz široké shody považovat názor dvoutřetinové většiny z počtu hlasujících.

Pokud se jedná o závažnější hlasování s následky trvalého charakteru, může být požadavána ještě širší podpora až 75 % hlasujících.

Za ukazatel panující shody nelze považovat prostou většinu.

Oznámení hlasování[editovat | editovat zdroj]

Hlasování se doporučuje oznámit:

Související pravidla[editovat | editovat zdroj]

Speciální pravidla o některých typech hlasování[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Jak zahájit hlasování[editovat | editovat zdroj]

Pokud pro hlasování zakládáte samostatnou hlasovací stránku (což je vhodné zejména v případě hlasování o obecných otázkách, nikoliv při hlasování o obsahu konkrétní stránky), je možný následující postup:

Předpokládejme, že chcete vyvolat hlasování, které souvisí se stránkou Velký modrák, s názvem Je velký modrák modrý?. K zahájení hlasování jsou zapotřebí následující kroky:

1/4 Vložení šablony do diskusní stránky

Na začátek diskuse stránky, se kterou hlasování souvisí, (tj. Diskuse:Velký modrák) vložte šablonu {{OH|navrženo=2007-03-25|uzavřeno=2007-04-02|název=Je velký modrák modrý?}}, kde datum u navrženo nahraďte datem začátku hlasování a datum u uzavřeno datem plánovaného ukončení hlasování.

2/4 Vytvoření hlasovací podstránky

Vytvořte stránku s názvem Wikipedie:Hlasování/Je velký modrák modrý?, která bude začínat nadpisem třetí kategorie (=== Je velký modrák modrý? ===) a kde budou uvedeny data začátku a konce hlasování, možnosti, pro které se dá hlasovat (==== Ano ====; ==== Ne ====), a nadpis Komentáře (==== Komentáře ====).

3/4 Zařazení podstránky do seznamu

Po kliknutí zde napište do velkého editačního pole {{/Je velký modrák modrý?}}, kde Je velký modrák modrý? nahraďte tématem, o kterém zahajujete hlasování. Malé editační pole („Předmět/nadpis“) nechte prázdné, a varování, že jste nezadali shrnutí editace, si nevšímejte a uložení potvďte.

Po úspěšném provedení těchto kroků se text podstránky s novým návrhem na hlasování objeví přímo na konci této hlavní stránky. Pokud se neobjevil, zkuste nejdříve vyprázdnit cache serveru, a pokud ani potom ne, zkontrolujte, zda všechny vaše kroky proběhly přesně podle návodu (např. jestli jste neudělali překlep apod.).

4/4 Oznámení o návrhu

Nezapomeňte vložit upozornění na nové hlasování na Portál Wikipedie/Co se děje do rubriky Obecná hlasování a průzkumy.

Skončená hlasování[editovat | editovat zdroj]

Skončená hlasování jsou uložena v archivu.

Dlouhodobá hlasování[editovat | editovat zdroj]

Aktualizace podstránek[editovat | editovat zdroj]

Pokud vidíte níže zastaralé verze podstránek, klepněte na následující tlačítko, případně se řiďte pokyny na této stránce.

Vyprázdnit cache serveru

Právě probíhající hlasování[editovat | editovat zdroj]

Soupisky fotbalových týmů jen v šabloně?[editovat | editovat zdroj]

Hezký den. Průběžně se snažím věnovat soupiskám týmů 1. české fotbalové ligy. Nedávno jsem chtěl aktualizovat soupisky dle aktuálních přestupů, leč na mě čekala změna v té podobě, že soupisky jako samostatná část článku zmizely a byly přesunuty kolegou Zoner60 dolů do šablon. Vidí v tom přehlednou a praktickou záležitost, já osobně bych to raději nechal tak, jak to bylo. Jednak pokud je článek delší, jako např. u AC Sparta Praha nebo SK Slavia Praha, musím si celý článek odrolovat dolů, abych soupisku našel. Pokud jsem ne příliš častý uživatel wikipedie a hledám právě konkrétně soupisku týmu, tak z horního "menu" s odkazy na různé nadpisy vidím, že vlastně žádnou soupisku nevidím (a musím tedy pomalu rolovat, abych soupisku nepřehlédl, dokud nedojdu na konec článku, kde ji konečně objevím). Dalším problémem je mobilní verze wikipedie, která pod články šablony nezobrazuje (nebo jsem na to zatím nepřišel a to tam tu wikipedii používám poměrně často a věřím, že nebudu sám). No a nakonec si myslím, že soupiska tak, jak byla zobrazována dřív, dodávala článku určitou formu zajímavosti (např. díky vlaječkám čtenář hned věděl, jaké národnosti hráč je, takhle musí na každého hráče v šabloně klikat solo), ale to už je spíš taková nepodstatná drobnost. Nevím, třeba na to nahlížím nějak špatně a bude to v očích ostatních v pořádku a pak to dále samozřejmě nebudu řešit. Jen mi to prostě nepřijde užitečné, přehledné a tím pádem ani praktické. Děkuju moc za vyjádření. Hlasovací stránku vytvářím poprvé, omlouvám se tedy za případné chyby. --BrckoGOS 09:29, 25. 6. 2018 (CEST)

 • Začátek hlasování: 25.6.2018
 • Konec hlasování: 3.7.2018

Ano[editovat | editovat zdroj]

Ne[editovat | editovat zdroj]

Komentáře[editovat | editovat zdroj]

Více méně souhlasím s uvedenými výhradami, soupiska v textu má svoje nesporné výhody. Nebylo by lepší uvádět obojí, v textu i v šabloně?--Ladin (diskuse) 25. 6. 2018, 10:41 (CEST)

Je to opravdu věc k hlasování? Nebyla by lepší forma žádosti o komentář? Nebo už někde proběhla diskuse, ve které se vyjasnily názory, argumenty a už jde jenom o to rozhodnout? --Bazi (diskuse) 25. 6. 2018, 10:57 (CEST)

Je to možné. Já bohužel nevím, jak správně v těchto věcech postupovat, neb jsem nikdy nic takového neřešil. Když se nějak změnila "pravidla" a nebo bylo žádáno, aby se něco dělalo jinak, vždycky jsem se tomu nějak podřídil. Tady jsem už si ale říkal, že bych to rád pořešil i s ostatními. Jestli je to forma vhodná nebo ne, to v tuto chvíli posoudit uplně nedokážu. --BrckoGOS (diskuse) 25. 6. 2018, 14:54 (CEST)

Zdravím, také se mi zdá přehlednější, když je soupiska v textu. --Jura (diskuse) 25. 6. 2018, 17:46 (CEST)

Tak ono jde vůbec o to zda je potřeba, aby u hesla klubu byla aktuální soupiska? U hesla klubu si dovedu představit třeba mistrovskou soupisku či jinak proslavenou soupisku. Aktuální soupiska se většinou mění tak rychle že je málokdy opravdu aktuální. Tu si dovedu představit u těchto hesel FC Baník Ostrava 2017/18, AC Sparta Praha 2017/18 a SK Slavia Praha 2017/2018, kde může být v klidu aktualizována a přitom můžou být i zachována předchozí data. Takto je to jen neustálé aktualizování a mazaní předešlých údajů. --37.48.19.255 25. 6. 2018, 19:05 (CEST)

Já jsem třeba u několika klubů kdysi smazal několik let neaktualizovanou tabulku a moc se toho nestalo. --Silesianus (diskuse) 25. 6. 2018, 19:11 (CEST)
Tak ještě moje odpověď. Za mě si myslím, že obě možnosti jsou nevhodné a jedná se o sisyfovskou práci, kdy autor jen maže svojí předešlou práci a prakticky po něm nic nezůstává a to je škoda. A od toho slouží oficiální stránky. --37.48.19.255 25. 6. 2018, 19:25‎ (CEST)
Vážený kolego, oficiální stránky klubu mohou kdykoliv bez náhrady zmizet (klub zkrachuje, přebudují stránky nebo atd.). A pokud by člověk tady na wikipedii listoval historií článku dotyčného klubu, tak tam uvidí určitý vývoj, jakým soupiska v průběhu času prošla. A v budoucnu by někdo třeba vymyslel šablonu natolik důmyslně interaktivní, že by v ní mohl uživatel přepínat mezi sezónami a tak, takže bych ani jednu možnost nezavrhoval. Je pravda, že asi ani jedna možnost není zrovna ideální, avšak to neznamená, že se v budoucnu nemůže stát podkladem pro něco super. A zkus prosím po dopsání příspěvku pro příště za to dát svůj podpis (--~~~~ - tlačítko třetí zleva, hned vedle přepnutí textu na kurzívu).--Fraxinus (diskuse) 25. 6. 2018, 21:16 (CEST)
Asi nejlepší by bylo, kdyby se aktuální soupiska dala vytáhnout z Wikidat. Česká wikipedie na jejich udržování opravdu nemá lidské kapacity (možná i proto, že se zde obecně mnohem raději diskutuje než pracuje).--Hnetubud (diskuse) 26. 6. 2018, 10:19 (CEST)
Nedá --Silesianus (diskuse) 26. 6. 2018, 14:16 (CEST)
To vidím, že nedá, zatím, on to taky myslím ještě nikdo nezkoušel. Škoda – mě by wikidata přesvědčila spíš nějakou názornou ukázkou svojí užitečnosti než tou ideologickou kampaní, že každý jejich kritik je zabedněný zpátečník...--Hnetubud (diskuse) 29. 6. 2018, 22:38 (CEST)

Je mi celkem jedno, která varianta bude zvolena – obě mají svá pro a proti – ale pro jistotu jenom upozorňuji, že obdobná otázka se už řeší zde: Wikipedie:Diskuse o smazání/Šablona:Soupiska HC Oceláři Třinec 2016/2017.--Hnetubud (diskuse) 26. 6. 2018, 10:19 (CEST)