Wanda Rutkiewiczová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wanda Rutkiewicz)
Wanda Rutkiewiczová
Wanda Rutkiewiczová Sokolíky, Polsko (1968)
Wanda Rutkiewiczová
Sokolíky, Polsko (1968)
Narození4. února 1943
Plungė, Litva
Úmrtí13. května 1992 (ve věku 49 let)
Kančendženga
Příčina úmrtínezvěstná při výstupu na osmitisícovku
BydlištěVaršava
ObčanstvíPolsko polské
Alma matertechnická univerzita ve Vratislavi
Povoláníelektroinženýrka
ZaměstnavatelInstitut automatizace energetických systémů ve Varšavě
Známá jakoprvní horolezkyně na K2
Oceněnírytíř Řádu znovuzrozeného Polska (1979)
medaile Za vynikající sportovní úspěchy (1987)
Commander of the Order of Excellence (1991)
Kalos Kagathos (1993)
Albert Mountain Award (1994)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wanda Rutkiewiczová (4. února 1943, Plungė, Litva13. května 1992, Kančendženga) byla polská horolezkyně, alpinistka a himalájistka. Jako první žena úspěšně vystoupila na vrchol K2 a jako první Evropanka a třetí žena vůbec na Mount Everest.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Plungė v Litvě. Po 2. světové válce se její rodina rozhodla přestěhovat se do Polska, konkrétně do Vratislavi. Zde vystudovala technickou univerzitu, stala se elektroinženýrkou a pracovala v Institutu automatizace energetických systémů. Později se přestěhovala do Varšavy, kde pracovala v Institutu výpočetních strojů. Během studií hrála volejbal.

S lezením se poprvé setkala v „Sokolích horách“, na skalách poblíž Jelení Hory. Roku 1962 dokončila v Tatrách horolezecký kurz. Během dalších let absolvovala v Tatrách mnoho výstupů, např. severní stěnou Malého Kežmarského štítu.

Po Tatrách následovaly v roce 1964 Alpy, dále Pamír, Hindúkuš a Himálaj. Byla členkou Vysokohorského klubu ve Wroclawi, od roku 1973 Vysokohorského klubu ve Varšavě.

16. října 1978 se stala třetí ženou (první Evropankou a prvním polským horolezcem), která vystoupila na vrchol Mount Everestu. V roce 1986 (23. června) byla první ženou, která úspěšně zvládla výstup i sestup na K2 (bez kyslíkového přístroje) jako účastnice malé výpravy vedené manžely Lilliane a Maurice Barrardovými. Její úspěch byl tragicky poznamenán smrtí obou Barrardových, kteří zahynuli při sestupu a zařadili se tak k dalším celkovým 13 obětem K2 onoho „černého“ léta.

Naživu ji naposledy viděl mladý (tehdy devětadvacetiletý) mexický horolezec Carlos Carsolio 12. května 1992, když ve vysoké nadmořské výšce hledala úkryt v severozápadní stěně Kančendžengy, na které se pokoušela o výstup na svou devátou osmitisícovku. Carsolio sestupoval vysílený po úspěšném dosažení vrcholu. Rutkiewiczová byla fyzicky velmi vyčerpaná a rozhodla se nesestupovat. Carsolio uvedl, že sám neměl psychickou sílu na to, aby ji přinutil k sestupu, protože byl také na konci sil.[1]

Tělo, které bylo považované za její, nalezli na jihozápadní stěně hory v roce 1995 Fausto de Stefani, Marco Galezzi a Silvio Mondinelli, kteří se proto domnívali, že lezla po jihozápadním hřebeni až do těsné blízkosti vrcholu a poté se zřítila do jihozápadní stěny. Nicméně po detailním prozkoumání objevených pozůstatků, např. podle barvy oblečení, tabletek bulharského původu atd. je pravděpodobné, že šlo o tělo bulharské horolezkyně Jordanky Dimitrové, která byla zabita lavinou na jihozápadní stěně Kančendžengy v říjnu 1994. Tělo Wandy Rutkiewiczové nebylo dodnes nalezeno. Nikdo se už nedozví, jestli Rutkiewiczová vystoupila až na vrchol Kančendžengy. Pokud se jí to podařilo, byla by první ženou, která slezla tři nejvyšší hory světa.

Významné výstupy[editovat | editovat zdroj]

Chtěla se stát první ženou, která vystoupí na všech 14 osmitisícovek. Za svou horolezeckou kariéru vystoupila na následující významné vrcholy:

Knihy a film Wandy Rutkiewiczové[editovat | editovat zdroj]

  • Gdybyś przyszedł pod tę ściane (1986),
  • Nanga Parbat 85 (1986),
  • Requiem (1987),
  • Ludzie na Baltoro (1988),
  • Kobiety śniegu (1990), film z výpravy na Gasherbrum I.,
  • Zdobycie Gaszerbrumów (1979)
  • Na jednej linie(1996),
  • Karawana do marzeń (1994)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wanda Rutkiewicz na anglické Wikipedii.

  1. JORDAN, Jennifer. Savage summit : the life and death of the first women of K2. New York: HarperCollins, 2006. Dostupné online. ISBN 978-0-06-058716-1. S. 171–174. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]