Vraneček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVraneček
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníplavuně (Lycopodiophyta)
Třídavranečky (Selaginellopsida)
Řádvranečkotvaré (Selaginellales)
Čeleďvranečkovité (Selaginellaceae)
Rodvraneček (Selaginella)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vraneček (Selaginella) je rod vytrvalých rostlin řazených do příbuznosti plavuní (Lycopodiophyta). Je jediným žijícím rodem čeledi vranečkovité (Selaginellaceae) a řádu vranečkotvaré (Selaginellales).

Tento rod je velmi variabilní, vedle nízkých typů připomínajících trávník, existují vzpřímené nebo šplhavé typy. Je známo na 700 druhů vranečků, většina z nich je rozšířena v tropech. Dříve se v Česku vyskytovaly 2 původní rody: vraneček brvitý (Selaginella selaginoides) a vraneček švýcarský (Selaginella helvetica). Dnes v České republice roste již pouze jeden druh, a to vraneček brvitý.

Vraneček brvitý (Selaginella selaginoides)

Popis

Lodyhy jsou tenké, vzpřímené, vláknité asi 3-10 cm dlouhé. V dolní části jsou nepravidelně vidličnaté a větvené v řídkých trsech. Lodyha má krátce plazivý hlavní stonek. Listy jsou všechny stejného tvaru, elipticky kopinaté až vejčité, zašpičatělé, třásnitě zubaté, spirálně uspořádané s jedním cévním svazkem. Listy na lodyze směřují do všech stran. Na konci lodyh vytvářejí listy výtrusnice, které jsou seskupené do klasů. Výtrusnicové klasy jsou nezřetelně odsazeny od olistěné lodyhy. Sporofyly jsou nepatrně větší než lodyžní listy s bledě zeleným až žlutohnědým nádechem. Výtrusnice jsou rozdílné velikosti a s odděleným pohlavím. Samčí mikrosporangia, v horní části klasu, a samičí makrosporangia se nalézají na téže rostlině. Doba zralosti výtrusů je v měsících červenec až srpen.


Vraneček Selaginella bryopteris

Stanoviště

Roztroušeně na vápnitých, jílových až humózních půdách. V pramenných nivách a rašeliništích, travnatých svazích a pastvinách.

Rozšíření

V okolí ČR například: Krušné hory, Smrčiny, Jizerské hory, Krkonoše do 1300 m n. m., Hrubý Jeseník, Malá a Velká Fatra, Nízké a Vysoké Tatry, Pieniny, Spišská Magura, Slovenský ráj, Schwarzwald, Harz, evropské velehory, …

Vraneček Selaginella pulcherrima

Druhy vranečků

Jako příklad lze uvést:

Odkazy

Literatura

  • Kremer B. P., Muhle H.: Lišejníky, mechorosty, kapraďorosty, Ikar, Praha 1998, 1. vydání, ISBN 80-7202-356-X, str. 230
  • Dostál J.: Nová květena ČSSR 1, Academia, Praha 1989, ISBN 80-200-0095-X, str. 52

Externí odkazy