Vojtěch Ferdinand Voračický z Paběnic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vojtěch Ferdinand Voračický z Paběnic
Rodový erb Voračických z Paběnic
Narození12. března 1681
RodičeVojtěch Jiří Voračický z Paběnic a Terezie Antonie z Kaiserštejna
RodVoračičtí z Paběnic
PříbuzníFrantišek Helfrýd Voračický z Paběnic, Leopold Karel Voračický z Paběnic a Antonín Voračický z Paběnic (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vojtěch Ferdinand Voračický z Paběnic (německy Adalbert Ferdinand Woracziczky von Babienitz, * 12. března 1681) byl český šlechtic z rodu Voračických z Paběnic, od roku 1704 s titulem hraběte.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 12. března 1681 jako syn Jana Lipolta Voračického z Paběnic a jeho třetí manželky Terezie Antonie, rozené z Kaiserštejna. Měl dva vlastní bratry Františka Helfrýda a Leopolda Karla a nevlastního Antonína z otcova druhého manželství.

Studoval na pražské univerzitě, kde získal titul magistra filosofie.

Později vstoupil do císařské armády, kde se z hodnost hejtmana postupně vypracoval přes majora u dělostřeleckého pluku Guido ze Starhembergu na podplukovníka v boji.

Byl ženatý s Filipínou svobodnou paní z Prankhu, která zemřela 8. listopadu 1708.

Se svými bratry Františkem Helfrýdem a Leopoldem Karlem († 1705) byl za zásluhy v boji proti Francouzům císařským diplomem 21. srpna 1704 povýšen do českého hraběcího stavu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • BLKÖ:Woracziczky, Adalbert Ferdinand – Wikisource. de.wikisource.org [online]. [cit. 2021-07-21]. Dostupné online. (německy)