Vlasta (časopis)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlasta
Datum založení1947
Jazykčeština
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlasta je nejstarší v současnosti dosud vycházející český časopis pro ženy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pod názvem Vlasta vydával Václav Sperakus již v letech 1907–1908 časopis (s podtitulem rodinný, zábavný, illustrovaný list; vycházel 2× měsíčně).[1]

Současný časopis Vlasta založila v lednu roku 1947 dr. Milada Horáková, poslankyně a právnička, se svými spolupracovnicemi z Rady čs. žen, jíž byla předsedkyní. Jméno časopisu bylo zvoleno podle mytologické bojovnice Vlasty, vůdkyně vzbouřených dívek v tzv. dívčí válce, v němž je obsažen i (tehdy v poválečném období hluboce procítěný) výraz vlast. První šéfredaktorkou byla spisovatelka Nina Bonhardová. Vlasta se rychle stala oblíbeným ženským periodikem – náklad v prvním roce činil úctyhodných 100 000 výtisků. Časopis si předsevzal být nejen zdrojem zábavy, ale i informací a osvěty. Vedle sebe se zde pravidelně objevovaly móda, zdravá výživa, dopisy a otázky čtenářek, povídky či básně, informace o nových filmech. Pro děti měla Vlasta přílohu Sluníčko sedmitečné.

Na obálce prvního čísla se objevil manželský pár prezidenta Edvarda Beneše a jeho oblíbené a populární manželky Hany.

Sídlo redakce bylo zpočátku v podkroví budovy Melantrichu na Václavském náměstí, v následujícím roce se přestěhovala do paláce Dunaj na Národní třídě, kde však z důvodu nedbalosti vypukl požár. Tne kromě vybavení všech tří místností zničil také do tisku kompletně připravené číslo. Po krátkém provizorním období našla redakce sídlo v pasáži Práce v Jindřišské ulici, poté postupně v ulicích Žitné, Malé Štěpánské a nakonec od roku 2005 v ulici Lomnického, kde sídlí dodnes.

S nástupem komunistického režimu se tvář Vlasty poněkud změnila, časopis se stal orgánem Československého svazu žen a byl do jisté míry zpolitizován; časopis byl „obohacen“ o stránky věnované dobovým politickým projevům. Oblíbené rubriky nicméně nezmizely, zákonitě však reagovaly na politickou realitu života. Vlasta zůstala jediným periodikem určeným pro ženské čtenářky a jako taková dosahovala neuvěřitelného nákladu až 840 000 výtisků.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Po revoluci v roce 1989 přestala být Vlasta jediným týdeníkem pro ženy v České republice, na trhu se objevila řada časopisů, které jí konkurují. Přesto si stále udržuje pozici nejčtenějšího týdeníku pro ženy, nepochybně díky vysoké profesionální úrovni jak obsahu, tak formy.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1947 byla vyhlášena soutěž, v níž Vlasta hledala „dítě časopisu“. Ozvat se měly všechny ženy, kterým se po půlnoci 31. prosince 1946 narodila holčička, jež dostala jméno Vlasta. Z 80 přihlášených děvčátek jako první přišla na svět 15 sekund po půlnoci Vlastička Holubová z nouzové kolonie v Pardubicích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Databáze NK ČR, heslo Vlasta[1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]