Vladimir Krjučkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vladimir Krjučkov
Vladimir Kryuchkov (cropped).jpg
Stranická příslušnost
ČlenstvíKomunistická strana Sovětského svazu

Narození29. února 1924
Volgograd
Úmrtí23. listopadu 2007 (ve věku 83 let)
Moskva
Místo pohřbeníTrojekurovský hřbitov v Moskvě
Alma materDiplomatická akademie při ministerstvu zahraničních věcí RF
Moskevská státní Kutafinova právnická akademie (MGJUA)
Profesepolitik, voják a spisovatel
OceněníŘád rudého praporu
jubilejní medaile 40 let vítězství ve velké vlastenecké válce 1941–1945
medaile Veterán ozbrojených sil SSSR
medaile Na památku 850 let Moskvy
Medaile 50. výročí Ozbrojených sil SSSR
… více na Wikidatech
CommonsVladimir Kryuchkov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimir Alexandrovič Krjučkov (Влади́мир Алекса́ндрович Крючко́в; 29. února 1924 Volgograd23. listopadu 2007 Moskva) byl sovětský právník, diplomat a vedoucí KGB, člen politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu. Roku 1991 patřil k vůdcům neúspěšného srpnového puče a stál v čele jeho řídícího výboru.

Krjučkov nejprve pracoval v sovětském justičním systému jako asistent prokurátora, poté promoval na Diplomatické akademii sovětského ministerstva zahraničí a stal se diplomatem. Během let v zahraniční službě se setkal s Jurijem Andropovem, který se stal jeho hlavním patronem. V letech 1974 až 1988 stál Krjučkov v čele zahraniční zpravodajské složky KGB, prvního generálního ředitelství (PGU). Během těchto let se ředitelství podílelo na financování a podpoře různých komunistických, socialistických a antikoloniálních hnutí po celém světě, z nichž některá z nich přišla k moci ve svých zemích a zavedla prosovětské vlády; navíc pod vedením Krjučkova dosáhlo ředitelství významné úspěchy v pronikání do západních zpravodajských agentur, získávání cenných vědeckých a technických informací a zdokonalování technik dezinformace a aktivních opatření.[1] Zároveň však během Krjučkovova funkčního období mělo ředitelství problémy s přeběhlíky, neslo hlavní odpovědnost za povzbuzení sovětské vlády k invazi do Afghánistánu a jeho schopnost ovlivňovat západoevropské komunistické strany se ještě více snížila.[1]

V letech 1988 až 1991 byl Krjučkov sedmým předsedou KGB. Během srpnového puče v roce 1991 byl iniciátorem vytvoření Státního výboru pro mimořádný stav, který zatkl prezidenta Michaila Gorbačova. Po porážce puče byl Krjučkov uvězněn, v roce 1994 ho však Státní duma v amnestii osvobodila. Krjučkova v čele KGB nahradil Leonid Šebaršin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladimir Kryuchkov na anglické Wikipedii.

  1. a b Robert W Pringle, Historical Dictionary of Russian and Soviet Intelligence Kryuchkov, Vladimir

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]