Violka zahradní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxViolka zahradní
alternativní popis obrázku chybí
Violka zahradní (Viola × wittrockiana)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď violkovité (Violaceae)
Rod violka (Viola)
Binomické jméno
Viola × wittrockiana
Gams in Hegi, 1925
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Violka zahradní neboli maceška zahradní (Viola × wittrockiana) je jednoletá (nebo ozimá) až dvouletá bylina z čeledi violkovité (Violaceae). Dorůstá výšky nejčastěji do 15-30 cm. Listy jsou jednoduché, většinou řapíkaté, čepele listů jsou vejčité až podlouhlé, na okraji jsou vroubkovaně pilovité. Na bázi listů jsou palisty, které jsou celkem velké (3-5 cm dlouhé), hrubě zubaté, nebo hlouběji dělné, peřenodílní či peřenosečné. Na květní stopce jsou 2 listénce, jsou umístěné v horní polovině stopky. Květy jsou někdy vonné, někdy nevonné, přívěsky kališních lístků jsou relativně velké. Koruny jsou nejčastěji 4-6 cm vysoké. Pěstuje se mnoho kultivarů, proto jsou koruny různých barev, často alespoň trochu sametové. V ČR kvete nejčastěji od března do září. Plodem je tobolka.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Violka zahradní je umělý kříženec, který byl vyšlechtěn pro okrasu. Na jeho vzniku se asi podílely: violka žlutá (Viola lutea), violka trojbarevná (Viola tricolor), violka rohatá (Viola cornuta), Viola altaica a asi i další. Hybrid vznikl počátkem 19. století ve Velké Británii a dnes se pěstuje ledaskde ve světě.

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR je hojně pěstována a často v okolí lidských sídel přechodně zplaňuje, např. při krajích chodníků, na kompostech v bahně aj.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kirschner J. et Skalický V. (1990) :Viola – In: Hejný S. et Slavík B. (eds.), Květena České republiky, vol. 2. - Praha: Academia, 1990. - p. 394-431 - ISBN 80-200-1089-0
  • Suda J. (2002) :Viola – In: Kubát K. et al. (eds.), Klíč ke květeně České republiky. - Praha: Academia, 2002. - p. 207-214

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]