Vilma Espín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vilma Espín
První dáma Kuby
Ve funkci:
31. července 2006 – 18. června 2007
Stranická příslušnost
ČlenstvíKomunistická strana Kuby
Hnutí 26. července

Narození7. dubna 1930
Santiago de Cuba
Úmrtí18. června 2007 (ve věku 77 let)
Havana
Místo pohřbeníKuba
ChoťRaúl Castro (1959–2007)
DětiAlejandro Castro Espín
Mariela Castro Espín
PříbuzníFidel Castro (švagr)
SídloHavana
Alma materMassachusettský technologický institut
Profesepolitička, inženýrka a revolucionářka
OceněníLeninova mírová cena
Hrdina Kubánské republiky
Řád Playa Girón
CommonsVilma Espín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vilma Lucila Espín Guillois (7. dubna 1930 Santiago de Cuba18. června 2007 Havana), „první dáma Kuby“, byla kubánská chemická inženýrka, revolucionářka a manželka pozdějšího kubánského prezidenta Raúla Castra,[1] s nímž měla čtyři děti – Deborah, Marielu, Nilsu a Alejandra. Dcera Mariela Castro Espín působí jako aktivistka a činitelka v oblasti sexuální osvěty a syn Alejandro Castro Espín je považován za pravděpodobného nástupce svého otce Raúla Castra ve funkci hlavy státu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství, mládí[editovat | editovat zdroj]

Vilma Espín se narodila ve městě Santiago de Cuba do rodiny právníka lihovarnického koncernu Bacardi José Espína a jeho ženy Margarity Guillois. Zde vyrůstala se čtyřmi sourozenci – Nilsou, Ivánem, Soniou and Josém. Univerzitní studia chemického inženýrství absolvovala v 50. letech na Massachusettském technologickém institutu v Cambridgi v americkém státě Massachusetts.

Aktivity během kubánské revoluce[editovat | editovat zdroj]

Po studiích se v Havaně seznámila s vůdčí osobností kubánských revolucionářů Frankem Paísem, pod jehož vlivem začala organizovat revoluční hnutí v provincii Oriente. Začala zprostředkovávat styk mezi tamními revolucionáři a Castrovým guerillovým Hnutím 26. července, jehož členové v mexickém azylu připravovali budoucí převrat na Kubě. Přitom poznala svého budoucího muže, Raúla Castra, spolu s ním se aktivně zapojila do aktivit Hnutí. V lednu 1959, po skončení revolučních bojů, se Raúl a Vilma vzali.

Představitelka státu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1960 se Vilma Espín stala předsedkyní Svazu kubánských žen, v jehož čele setrvala až do konce života. Byla členkou kubánské vlády, tzv. Státní rady, zasedala v Ústředním výboru Komunistické strany Kuby a jejím Politbyru.

Z titulu svých funkcí zastupovala Kubu při mezinárodních akcích. Předsedala kubánské delegaci na Prvním latinskoamerickému kongresu žen a dětí, pořádaném v roce 1959 v Chile, vedla též kubánské delegace na konferencích v Mexiku, Kodani, Nairobi a Pekingu.

Vystupovala jako "polooficiální" první dáma Kuby, fakticky totiž suplovala roli životní družky Fidela Castra, která však nikdy žádnou oficiální roli nehrála.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Vilma Espín zemřela po dlouhé nemoci 18. června 2007. Po její smrti byla vyhlášena dvoudenní tryzna. Po smutečním aktu byly její ostatky zpopelněny a uloženy v Mauzoleu Franka Paíse, kde spočívají spolu s ostatky dalších čelných kubánských revolucionářů.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DEPALMA, Anthony. Vilma Espín, Rebel and Wife of Raúl Castro, Dies at 77. The New York Times. 2007-06-20. Dostupné online [cit. 2016-12-02]. ISSN 0362-4331. 
  2. Santiago de Cuba: homenaje de Raúl a los héroes y mártires de la Patria. Escambray [online]. 2014-01-02 [cit. 2020-06-21]. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]