Vilma Espín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vilma Espín
Narození 7. dubna 1930
Santiago de Cuba
Úmrtí 18. června 2007 (ve věku 77 let)
Havana
Alma mater Massachusettský technologický institut
Povolání politička a inženýrka
Ocenění Leninova mírová cena
Politická strana Komunistická strana Kuby
Manžel(ka) Raúl Castro
Děti Alejandro Castro Espín a Mariela Castro Espín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vilma Lucila Espín Guillois (7. dubna 1930 Santiago de Cuba - 18. června 2007 Havana), "první dáma Kuby", byla kubánská chemická inženýrka, revolucionářka a manželka současného kubánského prezidenta Raúla Castra, s nímž měla čtyři děti - Deborah, Marielu, Nilsu a Alejandra. Dcera Mariela Castro Espín působí jako aktivistka a činitelka v oblasti sexuální osvěty a syn Alejandro Castro Espín je považován za pravděpodobného nástupce svého otce Raúla Castra ve funkci hlavy státu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství, mládí[editovat | editovat zdroj]

Vilma Espín se narodila ve městě Santiago de Cuba do rodiny právníka lihovarnického koncernu Bacardi José Espína a jeho ženy Margarity Guillois. Zde vyrůstala se čtyřmi sourozenci - Nilsou, Ivánem, Soniou and Josém. Univerzitní studia chemického inženýrství absolvovala v 50. letech na Massachusettském technologickém institutu v Cambridgi v americkém státě Massachusetts.

Aktivity během kubánské revoluce[editovat | editovat zdroj]

Po studiích se v Havaně seznámila s vůdčí osobností kubánských revolucionářů Frankem Paísem, pod jehož vlivem začala organizovat revoluční hnutí v provincii Oriente. Začala zprostředkovávat styk mezi tamními revolucionáři a Castrovým guerillovým Hnutím 26. července, jehož členové v mexickém azylu připravovali budoucí převrat na Kubě. Přitom poznala svého budoucího muže, Raúla Castra, spolu s nímž se aktivně zapojila do aktivit Hnutí. V lednu 1959, po skončení revolučních bojů, se Raúl a Vilma vzali.

Představitelka státu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1960 se Vilma Espín stala předsedkyní Svazu kubánských žen, v jehož čele setrvala až do konce života. Byla členkou kubánské vlády, tzv. Státní rady, zasedala v Ústředním výboru Komunistické strany Kuby a jejím Politbyru.

Z titulu svých funkcí zastupovala Kubu při mezinárodních akcích. Předsedala kubánské delegaci na Prvním latinskoamerickému kongresu žen a dětí, pořádaném v roce 1959 v Chile, vedla též kubánské delegace na konferencích v Mexiku, Kodani, Nairobi a Beijingu.

Vystupovala jako "polooficiální" první dáma Kuby, fakticky totiž suplovala roli životní družky Fidela Castra, která však nikdy žádnou oficiální roli nehrála.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Vilma Espín zemřela po dlouhé nemoci 18. června 2007. Po její smrti byla vyhlášena dvoudenní tryzna. Po smutečním aktu byly její ostatky zpopelněny a uloženy v Mauzoleu Franka Paíse, kde spočívají spolu s ostatky dalších čelných kubánských revolucionářů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]