Mariela Castro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mariela Castro Espín
Mariela Castro.jpg
Narození 27. července 1962 (55 let)
Havana
Manžel(ka) Juan Gutiérrez Fischmann (do 1989)
Rodiče Raúl Castro a Vilma Espín
Příbuzní Alejandro Castro Espín
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mariela Castro na 'Hamburg Pride' (2010)

Mariela Castro Espín (* 27. července 1962, Havana, Kuba) je kubánská aktivistka a činitelka na poli sexuální osvěty a bojovnice za práva sexuálních menšin. Působí jako ředitelka Národního centra pro otázky sexuální osvěty (CENESEX).[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Je dcerou bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra a revolucionářky Vilmy Espín. Jejím strýcem je bývalý kubánský prezident a revolucionář Fidel Castro. Její bratr, Alejandro Castro Espín, je považován za příští hlavu kubánské republiky.

Mariela Castro Espín nejvíce proslula pořádáním osvětových kampaní v oblasti prevence AIDS a aktivním vystupováním na obranu práv homosexuálů, bisexuálů či transsexuálů. V roce 2005 iniciovala návrh zákona, jenž kubánským transsexuálům umožňuje legálně podstoupit změnu pohlaví prostřednictvím chirurgického zákroku. Zákon vešel na Kubě v platnost v roce 2008.

Kromě výkonu funkce ředitelky Národního centra pro otázky sexuální osvěty působí rovněž v několika dalších obdobně zaměřených organizacích. Stojí např. v čele Národního centra multidisciplinárních studií sexuálních otázek či Národní komise pro rovnost pohlaví, je též členkou Národní akční skupiny pro prevenci, potírání a léčbu AIDS, patří mezi výkonné členy Světové sexuologické asociace (World Association for Sexual Health, WAS).

Na poli sexuální osvěty se věnuje rovněž publikační činnosti, v dotyčné tematické oblasti publikovala 13 akademických článků a 9 odborných publikací. Z pozice šéfredaktorky řídí vydávání magazínu Sexología y Sociedad („Sexuologie a společnost“).

Jejím současným manželem je italský fotograf Paolo Titolo, s nímž vychovává dvě děti spolu s dcerou ze svého prvního manželství s chilským levicovým aktivistou Juanem Gutiérrezem Fischmannem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mariela Castro na kubánské encyklopedii EcuRed

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]