Mariela Castro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mariela Castro Espín
Mariela Castro Espín (2010)
Mariela Castro Espín (2010)
Rodné jménoMariela Castro Espín
Narození27. července 1962 (60 let)
Havana
Povolánípsycholožka, pedagožka, vysokoškolská učitelka, novinářka a politička
Nábož. vyznáníateismus
ChoťJuan Gutiérrez Fischmann (do 1989)
RodičeRaúl Castro a Vilma Espín
PříbuzníAlejandro Castro Espín (sourozenec)
Fidel Castro (strýc)
Funkceředitel (Sexología y Sociedad; od 1994)
ředitel (Cuban National Center for Sex Education; od 2000)
poslanec Národního shromáždění Kuby (od 2013)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mariela Castro Espín (* 27. července 1962, Havana, Kuba) je kubánská aktivistka a činitelka na poli sexuální osvěty a bojovnice za práva sexuálních menšin. Působí jako ředitelka Národního centra pro otázky sexuální osvěty (CENESEX).[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Je dcerou bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra a revolucionářky Vilmy Espín. Jejím strýcem byl bývalý kubánský prezident a revolucionář Fidel Castro. Její bratr, Alejandro Castro Espín, byl považován možnou za příští hlavu kubánské republiky[2], kterou se však nakonec stal dosavadní viceprezident Miguel Díaz-Canel.[3]

Mariela Castro Espín nejvíce proslula pořádáním osvětových kampaní v oblasti prevence AIDS a aktivním vystupováním na obranu práv homosexuálů, bisexuálů či transsexuálů. V roce 2005 iniciovala návrh zákona, jenž kubánským transsexuálům umožňuje legálně podstoupit změnu pohlaví prostřednictvím chirurgického zákroku. Zákon vešel na Kubě v platnost v roce 2008.

Kromě výkonu funkce ředitelky Národního centra pro otázky sexuální osvěty působí rovněž v několika dalších obdobně zaměřených organizacích. Stojí např. v čele Národního centra multidisciplinárních studií sexuálních otázek či Národní komise pro rovnost pohlaví, je též členkou Národní akční skupiny pro prevenci, potírání a léčbu AIDS, patří mezi výkonné členy Světové sexuologické asociace (World Association for Sexual Health, WAS).

Na poli sexuální osvěty se věnuje rovněž publikační činnosti, v dotyčné tematické oblasti publikovala 13 akademických článků a 9 odborných publikací. Z pozice šéfredaktorky řídí vydávání magazínu Sexología y Sociedad (Sexuologie a společnost“).

Jejím současným manželem je italský fotograf Paolo Titolo, s nímž vychovává dvě děti spolu s dcerou ze svého prvního manželství s chilským levicovým aktivistou Juanem Gutiérrezem Fischmannem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mariela Castro na kubánské encyklopedii EcuRed
  2. Kdo po Raúlovi převezme Kubu? V úvahu přichází další Castro. Aktuálně.cz [online]. 2015-06-22 [cit. 2022-03-06]. Dostupné online. 
  3. Miguel Diaz-Canel | Biography, Facts, & Wife | Britannica. www.britannica.com [online]. [cit. 2022-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]