Mariela Castro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mariela Castro Espín
Mariela Castro Espín (2010)
Mariela Castro Espín (2010)
Rodné jménoMariela Castro Espín
Narození27. července 1962 (61 let)
Havana
Povolánípsycholožka, pedagožka, vysokoškolská učitelka, novinářka a politička
Nábož. vyznáníateismus
ChoťJuan Gutiérrez Fischmann (do 1989)
RodičeRaúl Castro a Vilma Espín
PříbuzníAlejandro Castro Espín (sourozenec)
Fidel Castro (strýc)
Funkceředitel (Sexología y Sociedad; od 1994)
ředitel (Cuban National Center for Sex Education; od 2000)
poslanec Národního shromáždění Kuby (od 2013)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mariela Castro Espín (* 27. července 1962, Havana, Kuba) je kubánská aktivistka a činitelka na poli sexuální osvěty a bojovnice za práva sexuálních menšin. Působí jako ředitelka Národního centra pro otázky sexuální osvěty (CENESEX).[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Je dcerou bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra a revolucionářky Vilmy Espín. Jejím strýcem byl bývalý kubánský prezident a revolucionář Fidel Castro. Její bratr, Alejandro Castro Espín, byl považován možnou za příští hlavu kubánské republiky[2], kterou se však nakonec stal dosavadní viceprezident Miguel Díaz-Canel.[3]

Mariela Castro Espín nejvíce proslula pořádáním osvětových kampaní v oblasti prevence AIDS a aktivním vystupováním na obranu práv homosexuálů, bisexuálů či transsexuálů. V roce 2005 iniciovala návrh zákona, jenž kubánským transsexuálům umožňuje legálně podstoupit změnu pohlaví prostřednictvím chirurgického zákroku. Zákon vešel na Kubě v platnost v roce 2008.

Kromě výkonu funkce ředitelky Národního centra pro otázky sexuální osvěty působí rovněž v několika dalších obdobně zaměřených organizacích. Stojí např. v čele Národního centra multidisciplinárních studií sexuálních otázek či Národní komise pro rovnost pohlaví, je též členkou Národní akční skupiny pro prevenci, potírání a léčbu AIDS, patří mezi výkonné členy Světové sexuologické asociace (World Association for Sexual Health, WAS).

Na poli sexuální osvěty se věnuje rovněž publikační činnosti, v dotyčné tematické oblasti publikovala 13 akademických článků a 9 odborných publikací. Z pozice šéfredaktorky řídí vydávání magazínu Sexología y Sociedad (Sexuologie a společnost“).

Jejím současným manželem je italský fotograf Paolo Titolo, s nímž vychovává dvě děti spolu s dcerou ze svého prvního manželství s chilským levicovým aktivistou Juanem Gutiérrezem Fischmannem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mariela Castro na kubánské encyklopedii EcuRed
  2. Kdo po Raúlovi převezme Kubu? V úvahu přichází další Castro. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2015-06-22 [cit. 2022-03-06]. Dostupné online. 
  3. Miguel Diaz-Canel | Biography, Facts, & Wife | Britannica. www.britannica.com [online]. [cit. 2022-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]