Přeskočit na obsah

Vila Primavesi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vila Primavesi
Uliční průčelí vily
Uliční průčelí vily
Základní informace
Slohmoderní architektura
ArchitektFranz von Krauss
Poloha
AdresaUniverzitní 7, Olomouc, ČeskoČesko Česko
UliceUniverzitní
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky36868/8-2271 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vila Primavesi je jedna z nejcennějších staveb vídeňské secese ve střední Evropě. Nachází se v Olomouci, v Univerzitní ulici 7.

Architektura

Zahradní průčelí s lodžií

Vila je výjimečným příkladem spojení vídeňské a anglické secesní architektury, znatelný je též vliv pražského baroka. Postavili ji vídeňští architekti Franz von Krauss a Josef Tölk pro olomouckou bankéřskou rodinu Primavesi. Na zajímavém pozemku na hradbách historického jádra města postavili v letech 1905–1906 členitou stavbu s vysokou mansardovou střechou. Interiér tvoří především centrální obytná hala s dřevěným schodištěm a krbem.

Až do roku 1918 mecenášská rodina Primavesi postupně doplňovala interiér i zahradu vily uměleckými díly nejvyšší kvality. Díky známosti s předním secesním malířem Gustavem Klimtem se zde ocitlo několik jeho děl (portrétoval i členy rodiny Primavesi).

Pro rodinu tvořil také původem prostějovský sochař Anton Hanak, jehož díla Dítě nad všedním dnem, Modlitba či Ponocný doplňovala působivý exteriér vily. Anton Hanak je také autorem návrhu rodinné hrobky Primavesi na olomouckém ústředním hřbitově.

V interiéru se dodnes zachovaly skvosty secesního uměleckého řemesla, většinou pocházející z dílen Wiener Werkstätte podle návrhu Antona Hanaka: jídelní stůl a židle, obložení stěn, lustr, kryty ústředního topení, krb, mozaiková fontána s plastikou, dřevěné schodiště se zabudovaným posezením, vitráže.

Historie

Vila Primavesi před rokem 1918, pohled z dnešních Bezručových sadů

Vila byla postavena mezi lety 1905–1906 podle návrhu Franze von Krausse a Josefa Tölka. Stavebníkem byl Heindrich Mrasek z Olomouce. Už o deset let později došlo k úpravám vily, které vedl architekt Josefem Hoffmannem. Rodina Primavesi postupně vilu i Moravu opustila v letech 1918 až 1922 a přesídlila do Vídně.

Vlastníkem vily se roku 1926 stal MUDr. František Koutný z Litovle a vybudoval v ní soukromé sanatorium. Došlo k radikální přestavbě vily, byla změněna koncepce prvního a třetího patra a odstraněna některá umělecká a řemeslná díla. V roce 1939 se majitelem sanatoria stal MUDr. Robert Pospíšil.

Po válce byla v roce 1948 vila znárodněna a přebudována na pobočku Okresního ústavu národního zdraví. V tomto období docházelo k postupné devastaci zbylého inventáře. V 80. letech 20. století byla vila prohlášena kulturní památkou moderní architektury. Roku 1992 byla v restituci vrácena dědicům MUDr. Pospíšila, plán na celkovou rekonstrukci však zkrachoval a devastace vily se zrychlila.

Až mezi roky 1997–2007 došlo k postupné rekonstrukce vily, navracení původního inventáře a rekonstrukci fasády. Roku 2010 byla vila zařazena mezi národní kulturní památky.[1]

Fotogalerie

Odkazy

Reference

Literatura

Externí odkazy