Velodrom Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Velodrom Brno
Velodrom Favorit Brno
Poloha
Adresa Brno, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velodrom Brno je velodrom v Brně-Pisárkách. Má 400 metrů dlouhou zastřešenou betonovou dráhu. Konala se zde mistrovství světa v dráhové cyklistice v letech 1969 a 1981.

Na místě dnešního velodromu, v lokalitě zvané Bauerova rampa, stála jakási předchůdkyně dnešní dráhy. První cyklistické závody se zde konaly 21. července 1889.[1] Dráha byla původně hliněná, s antukovým svrškem. Ten byl v roce 1951 nahrazen asfaltovým a v roce 1957 betonovým povrchem.[2] S betonovou drahou pak přibyly bariéry, osvětlení, šatny, hospodářská budova s ubytovnou, garáže atp. Současná podoba pochází z roku 1969, kdy se na velodromu uskutečnilo mistrovství světa, pro jehož účely bylo nutné velodrom opět zmodernizovat; přidaly se nové šatny, ošetřovna, restaurace. Velodrom slouží klubu TJ Favorit Brno a jako areál pro pořádání koncertů a vystoupení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brno Velodrome na anglické Wikipedii.

  1. Slavnostní otevření cyklistické dráhy na Bauerově rampě [online]. encyklopedie.brna.cz, 2014-07-18 [cit. 2017-09-13]. Dostupné online. 
  2. Světové závody v Brně? Jen v novém velodromu [online]. brnensky.denik.cz, 2014-07-18 [cit. 2017-09-13]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Velodrom Brno ve Wikimedia Commons