Pavilon Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pavilon Brno
Základní informace
Pojmenováno poBrno
Poloha
AdresaBrno-střed, Pisárky, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky47820/7-38 (PkMISSezObrWD) (součást památky Brněnské výstaviště)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavilon Brno, uváděný také jako Pavilon města Brna, se nachází ve vstupním areálu brněnského výstaviště a byl dostavěn v roce 1928 dle projektu architekta Bohuslava Fuchse. V konstrukční typologii stavby lze rozeznat dohodu o shodné koncepci objektu s architektem Vlastislavem Chroustem, který projektoval sousední Pavilon Morava.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hranolová stavba na podélném půdoryse směřuje téměř dle osy východ-západ. Monumentální široké vstupní schodiště doplněné plným zábradlím zaujímá téměř polovinu délky budovy. Směřuje ke vstupní části průčelí, která je vertikálně členěna pěti pásy oken v celé své výšce. Dvoje dvoukřídlé dveře jsou do nich přirozeně začleněny. Doplňuje je plastika muže držícího cihlu a ženy s tkalcovským člunkem od sochaře Josefa Kubíčka. Východní část budovy vstupního průčelí je pročleněna pěti obdélnými okny. Zadní průčelí je prolomeno čtyřmi obdélnými okny, původně bylo kvůli vyrorvnání terénu umístěno zčásti na pilířích. Jeho dominantním prvkem je vnější točité schodiště na volně stojícím dříku sloupu, které může sloužit jako nouzový východ z horního patra.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Ve vstupní části se nachází patrová hala propojující obě podlaží. V nich jsou umístěny výstavní sály o rozměrech 21×10 metrů. Horní patro je osvětlěno 5 světlíky prolomenými v rovné střeše.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Základem budovy je železobetonová konstrukce doplněná obkladačkami cihlové barvy, která byla původně zčásti umístěna na pilířích.

Přestavby[editovat | editovat zdroj]

Dle projektu Máčela a Alexa byl v 50. letech zastavěn původně volný parter, rovněž byla vytvořena přístavba s kancelářemi u vstupního prostoru.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Iloš Crhonek, František Kalivoda: Brněnské výstaviště: výstavba areálu 1928-1968, Brněnské veletrhy a výstavy, 1968, 107s.
  • Müller, Zdeněk, Brněnské výstaviště: stavba století: stavební vývoj 1928-2002. 1. vyd. Brno: Veletrhy Brno, 2002, 240 s. ISBN 80-7293-049-4.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]