TJ Favorit Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

TJ Favorit Brno je cyklistický klub v Brně

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tělovýchovná jednota Favorit vznikla 28. července 1957 v Pivovarské restauraci v Brně po jednáních vedených Ladislavem Šmídem. Tato jednota byla zastřešující organizací pro 8 brněnských cyklistických oddílů, více než 100 cyklistů a funkcionářů. TJ dále navázala užší spolupráci s Favoritem, továrnou na výrobu závodních kol v Rokycanech. Podle ní také tento název, který se až dodnes nezměnil.

Velodrom[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního velodromu, v lokalitě zvané Bauerova rampa, byla dříve jakási předchůdkyně dnešní dráhy. Byla hliněná s antukovým povrchem a její časté úpravy byly poměrné náročné. Postupně byl vybudován asfaltový a betonový povrch. S betonovou drahou pak přibyly bariéry, osvětlení, šatny, hospodářská budova s ubytovnou, garáže atp. V roce 1969 se zde uskutečnilo mistrovství světa, pro jehož účely bylo nutné velodrom opět zmodernizovat, přidaly se nové šatny, ošetřovna, restaurace.

Závody[editovat | editovat zdroj]

28.8.-1.9.1957 se konaly jako první závody po vzniku Tělovýchovné jednoty Mezinárodní všecyklistcké hry. Tělovýchovná jednota Favorit pořádala od roku 1961 každým rokem Šestidenní závod dvojic, který probíhal v termínu Mezinárodního strojírenského veletrhu. Úspěšné byly dvojice Ferdinand Duchoň – Jiří Daler, Kratina – Bugner, Jelínek – Kříž, Pecka – Kříž, Vačkář – Enenkl, Puzrla – Mikšík, Puzrla – Vačkář, Vačkář – Junec, Vačkář – Bláha, Raška – Birnbaum.

Např. v roce 1968 proběhlo na brněnské dráze mistrovství Československé socialistické republiky, na němž byl domácí tým velmi úspěšný - s celkově čtyřmi vítězstvími (sprint, pevný kilometr, stíhací závod jednotlivců, tandemy).

Důležitý byl pro Favorit i rok 1969, kdy byla jednota pořadatelem mistrovství světa v cyklistice amatérů, spolu s městem Brnem. Pro Brno i pro TJ se jednalo o úspěch, mistrovství se zúčastnilo 31 států, 617 závodníků a celkem 1500 účastníků, včetně souběžně konaného lékařského symposia a oslav 100. výročí prvního závodu v Brně.

Tradičními závody, které má Tělovýchovná jednota Favorit stále ve své režii, jsou 500+1 kolo, Přilba Moravy a silniční závod Brno – Velká Bíteš – Brno.

Jiří Daler a další osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Pravděpodobně jedním z nejznámějších brněnských cyklistů dřívějška je Jiří Daler, který je vítězem z Olympijských her 1964 v Tokiu ve stíhacím závodě jednotlivců. Jednalo se o první zlatou olympijskou medaili pro Československo v cyklistice vůbec. Mezi jeho další úspěchy patří stříbrná medaile na mistrovství světa v roce 1966 a bronzová medaile z let 1964 a 1967. V roce 1964 však již závodil pod hlavičkou Dukly Brno. I ve svém pokročilém věku je stále aktivním cyklistou.

Mezi další známá jména Favoritu Brno patří např. Pavel Doležel, Karel Vávra nebo Jan Smolík. Právě Doležel o podmínkách ve Favoritu říká: „Dostal jsem šanci i podmínky na tehdejší dobu nevídané. V celém kolektivu se ctila hodně dráha a to pro mne bylo velice prospěšné z hlediska vytříbení techniky, motoriky, navíc jsem trénoval v kolektivu, jenž jsem pro další růst nutně potřeboval. Po metodické stránce jsme museli organizovaně trénovat, propojit silnici s dráhou. O tom, jak tyto metody předběhly dobu, svědčí fakt, že se praktikují dodnes.“[1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době pod hlavičkou TJ Favorit Brno funguje několik oddílů. Jsou to dráhová (rychlostní) cyklistika, silniční cyklistika, oddíl cykloturistický, oddíl kolové a také BMX. Silným partnerem jednoty je i firma Haibike, která vyrábí kola. V sezóně 2013 jezdil silniční tým na modelu Affair SL, který váží 6,9 kg.

V rámci jednoty funguje i SCM – Sportovní centrum mládeže, které v současnosti zahrnuje něco přes 30 závodníků. V sekci rychlostní cyklistiky obecně pak figuruje 27 mládežníků a 7 mužů ELITE. Vedoucí SCM a této sekce je Mgr. Lukáš Petr.[2]

Za zmínku stojí nyní již ukončený zpravodaj „Brněnský cyklista“, který jakožto informační bulletin o plánovaných akcích vydával cykloturistický oddíl Favoritu Brno od roku 1988. K němu se postupně přidaly i další kluby, které zde též publikovaly, a v roce 1992 pak vznikl i tento název. Na začátku 21. století však byla jeho činnost ukončena.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.favoritbrno.cz [online]. [cit. 2013-05-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-11. 
  2. Archivovaná kopie. haibikecz.cz [online]. [cit. 2013-05-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-13. 
  3. http://www.hantec.cz/bc/bc_08_01.htm

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CÍCHA, Jaroslav; PRCHAL, Jaroslav. Encyklopedie cyklistiky. Úvod Marian Štetina, prezident ČSC. Praha: Český svaz cyklistiky, 2014. 216 s. ISBN 978-80-260-5626-3. S. 185. S množstvím fotografií od historie po současnost, přehledem závodníků a dalších osobností, klubů a významných výsledků a obsáhlým přehledem literatury. 

Související články[editovat | editovat zdroj]