Velemlok čínský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVelemlok čínský
alternativní popis obrázku chybí
Velemlok čínský
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Verbata)
Třída obojživelníci (Amphibia)
Řád ocasatí (Caudata)
Čeleď velemlokovítí (Cryptobranchidae)
Rod velemlok (Andrias)
Binomické jméno
Andrias davidianus
Blanchard, 1871
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velemlok čínský (Andrias davidianus) je největší mlok na světě. Dosahuje výjimečně délky až 180 cm. Žije v čínských potocích a jezerech. Je pokládán za kriticky ohrožený druh, protože ubývá jeho přirozeného prostředí.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Velemlok čínský má velkou hlavu a malé oči. Je zbarven do černé barvy. Živí se hmyzem, žábami a rybami. Má velmi špatný zrak, ale má smyslový orgán, táhnoucí se od hlavy až k ocasu a je citlivý na jakékoli vibrace. Průměrný velemlok čínský váží 25–30 kg a měří 1,15 m. Samice kladou až 500 vajíček, která uchovávají v dutinách. Podobný je velemlok japonský.

Systematika[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 genetické analýzy vzorků z živých i konzervovaných uhynulých exemplářů potvrdily předchozí domněnky a ukázaly, že velemlok čínský v původním pojetí zahrnuje tři odlišné druhy, které se rozdělily již před 3,1 až 2,4 milionu let a mají odlišná teritoria výskytu:

Za největšího mloka a zároveň největšího recentního obojživelníka je nutno v současnosti považovat velemloka druhu Andrias sligoi.[2][3][4]

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

Velemlok čínský je v zajetí vidět jen na pár místech na světě: pět velemloků je v USA (Zoo Atlanta, Cincinnati Zoo, Saint Louis Zoological Park). Další jsou také v několika čínských parcích a zoologických zahradách.[5] V Evropě je podle databáze Zootierliste chován v pouhých jedenácti zoo. V Česku je k vidění v Zoo Praha, kde mají tato zvířata vlastní pavilon.

Chov v Zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

Zoo Praha chovala tento druh již v letech 1952–2001, ale zvířata byla umístěna na Přírodovědecké fakultě UK. Současní jedinci byli přivezeni v letech 2012 až 2014. Někteří z nich pocházeli z chovné stanice v Koreji, další ze zoo v rakouském Schmidingu či z německého Berlina.[6] Na počátku roku 2018 tak bylo v zoo chováno 18 jedinců[7], včetně samce Karla, největšího velemloka v Evropě.[8]

Velemloky je možné vidět ve speciálním samostatném pavilonu Velemlokárium v dolní části zoo, který nemá ve světě obdoby. Stavba za 23,6 mil. Kč probíhala v letech 2012–2014. Ke slavnostnímu otevření došlo 31. května 2014. V pavilonu je snaha představit biotop a oblast výskytu tohoto druhu, a tak je součástí pavilonu i expozice pro chřestýšovce mangšanské a želvy dlaždicovité, které vystavuje Zoo Praha jako jediná v Evropě. Zároveň je poukázáno na inspiraci Karla Čapka těmito obojživelníky, když psal Válku s mloky. Tento literární počin je možné si v pavilonu poslechnout v audioverzi namluvené Jiřím Lábusem.[9]

V roce 2012 se stopa velemloka čínského stala jednou z pěti stop tehdy nového loga. Její využití odkazuje na širší historicko-kulturní souvislosti, např. výše zmíněné dílo Válka s mloky.[10]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-10]
  2. POLACZYKOVÁ, Tereza. Nový rekordman mezi obojživelníky. Objev londýnských zoologů přepisuje učebnice. Deník.cz [online]. VLTAVA LABE MEDIA, a.s., 18. září 2019. Dostupné online. 
  3. Zoological Society of London. New species of giant salamander is world's biggest amphibian. Phys.Org [online]. Science X Network, 16. září 2019. Dostupné online. (anglicky) 
  4. TURVEY, Samuel T.; MARR, Melissa M.; BARNES, Ian; BRACE, Selina; TAPLEY, Benjamin; MURPHY, Robert W.; ZHAO, Ermi, CUNNINGHAM, Andrew A. Historical museum collections clarify the evolutionary history of cryptic species radiation in the world's largest amphibians. Ecology and Evolution [online]. John Wiley & Sons Ltd., 16. září 2019. Online před tiskem. Dostupné online. ISSN 2045-7758. DOI:10.1002/ece3.5257. (anglicky) 
  5. Strange Animals - Chinese giant salamander. www.strangeanimals.info [online]. [cit. 2014-05-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-06-21. 
  6. Velemlok čínský - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2018-04-16]. Dostupné online. (česky) 
  7. Zoo Praha – přehledy chovaných druhů, 2018
  8. Novinky.cz - Zoo Praha ukáže největšího velemloka v Evropě
  9. Velemlokárium. Zoo Praha. Dostupné online [cit. 2018-04-16]. (česky) 
  10. Nové logo Zoo Praha. Zoo Praha [online]. [cit. 2019-04-30]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]