Vandélie obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVandélie obecná
alternativní popis obrázku chybí
Vandélie obecná
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádsumci (Siluriformes)
Čeleďkandirovití (Trichomycteridae)
Rodvandélie (Vandellia)
Binomické jméno
Vandellia cirrhosa
Valenciennes, 1846
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vandélie obecná zastarale Šulinokaz cizopasný[1][2] (také kandiru; rybí upír, Vandellia cirrhosa; Valenciennes, 1846) je drobná sladkovodní ryba z čeledi kandirovitých, která dorůstá maximální délky 6 cm a šířky 5 mm. Je to poloprůsvitný sumec úhořovitého tvaru těla. Žije v tropických sladkých vodách Jižní Ameriky, v povodí Amazonky a Orinoka, kde je domorodci považován za jedno z největších známých nebezpečí číhajících ve vodě. Kandiru je zde mnohonásobně obávanější než známější piraňa.

Strach domorodců je dán způsobem obživy vandélií, kterým se lidově přezdívá rybí upíři. Jde o parazity cizopasící v žaberní dutině velkých druhů ryb. Zde prokousnou velké žaberní artérie a pijí krev vystřikovanou pod tlakem z tepny (nemusí ji sát, jak by napovídal v angličtině používaný termín „blood sucker“). Žaberní dutinu vyhledávají podle proudu vody vycházejícího ze skřelí. Instinktivně však mohou proniknout i do jiných dutin, ze kterých proudí tekutina, například do lidské močové trubice (mužské i ženské).[3] Tam se ryba vzpříčí tvrdými ploutevními paprsky a často zahyne, což způsobí těžký zánět a v případě nedostupnosti včasného chirurgického zákroku otravu krve a smrt. Indiáni se proto v nebezpečných oblastech vybavují před vstupem do vody ochrannými prostředky – kokosovou skořápkou na genitáliích nebo pevným podvázáním předkožky.[4]

Kandiru se také dokáže přichytit na kůži hostitelské ryby a přemisťovat se tak na větší vzdálenosti.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. vandélie obecná. BioLib [online]. Dostupné online. 
  2. Vandélie – nebezpečný parazitický sumeček napadající člověka. Časopis Rybářství (iRybářství.cz) [online]. 2019-10-17. Dostupné online. 
  3. ADAMS, Cecil. Can the candirú fish swim upstream into your urethra (revisited)?. The Straight Dope [online]. 2001-09-07. Dostupné online. (anglicky) 
  4. KUŽEL, Martin. Unikátní přehled: Zvířata, která svému okolí doslova pijí krev. Epocha [online]. 2016-12-27. Dostupné online. 
  5. Šulinokaz při své cestě Amazonkou využívá větší ryby jako taxíky - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2021-09-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]