Vandélie obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Vandélie obecná

alternativní popis obrázku chybí
Vandélie obecná
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Třída: Paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: Sumci (Siluriformes)
Čeleď: Kandirovití (Trichomycteridae)
Rod: Vandélie (Vandellia)
Druh: Vandélie obecná (Vandellia cirrhosa)
Binomické jméno
Vandellia cirrhosa
Valenciennes, 1846
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vandélie obecná (také kandiru nebo šulinokaz cizopasný, Vandellia cirrhosa; Valenciennes, 1846) je drobná sladkovodní ryba z čeledi kandirovitých, která dorůstá maximální délky 6 cm a šířka 5 mm. Je to poloprůsvitný sumec úhořovitého tvaru těla. Žije v tropických sladkých vodách Jižní Ameriky, v povodí Amazonky a Orinoka, kde je domorodci považován za jedno z největších známých nebezpečí číhajících ve vodě. Kandiru je zde mnohonásobně obávanější než známější piraňa.

Strach domorodců je dán způsobem obživy vandélií, kterým se lidově přezdívá rybí upíři. Jde o parazity cizopasící v žaberní dutině velkých druhů ryb. Zde prokousnou velké žaberní artérie a pijí krev vystřikovanou pod tlakem z tepny (nemusí ji sát, jak by napovídal v angličtině používaný termín „blood sucker“). Žaberní dutinu vyhledávají podle proudu vody vycházejícího ze skřelí. Instinktivně však mohou proniknout i do jiných dutin, ze kterých proudí tekutina, například do lidské močové trubice (mužské i ženské). Tam se ryba vzpříčí tvrdými ploutevními paprsky a často zahyne, což způsobí těžký zánět a v případě nedostupnosti včasného chirurgického zákroku otravu krve a smrt. Indiáni se proto v nebezpečných oblastech vybavují před vstupem do vody ochrannými prostředky – kokosovou skořápkou na genitáliích nebo pevným podvázáním předkožky.[zdroj?]

Vandélie obecná

Nenápadný parazitický sumeček úhořovitého tvaru, který dorůstá 6-10 centimetrů délky a půl centimetru šířky, je známý také pod jménem kandiru. Vyskytuje se ve sladkých tropických vodách jihoamerického veletoku Amazonky. S největší chutí se přichycuje v žaberní dutině větších ryb, kde pak saje tepennou krev, a v ojedinělých případech vyhledává i otevřené rány. Pověra místních domorodců, kvůli níž vstupují do říčních vod s ochrannými prostředky na genitáliích, totiž, že tato ryba dokáže vplout do močové trubice a tam se uchytit, je pouhý moderní mýtus. Jediný zdokumentovaný případ tohoto incidentu pochází z brazilské Itacoatiary z roku 1997 a s největší pravděpodobností se jedná o podvrh.

Zdroj centrum.cz