Předkožka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Předkožka
Penis s předkožkou, překrývající celý žalud
Penis s předkožkou, překrývající celý žalud
Latinsky praeputium
Tepny a. dorsalis penis
Žíly venae dorsales superficiales penis
Nervy n. dorsalis penis
MeSH A05.360.444.492.362
Gray 1250
Předkožka trvale stažená za žaludem

Předkožka (latinsky: praeputium) je zdvojená kožní řasa pyje, která obaluje žalud, pokud penis nemá erekci. Je to pohyblivá, poměrně roztažitelná část překryvu žaludu. Předkožka udržuje žalud vlhký a tím působí jako přírodní lubrikant. Zároveň jej udržuje citlivý a přitom jej chrání před třením o oblečení. Obsahuje velké množství nervů, jejich koncentrace je nejvyšší v blízkosti špičky předkožky. Předkožka je proto vysoce erotogenní část penisu a zvyšuje rozkoš mužů při sexu.

Předkožka je při narození připojena k žaludu a v dětství je většinou neoddělitelná. Věk, ve kterém chlapec může přetáhnout předkožku se liší, ale výzkum zjistil, že 95% chlapců bylo schopno plně přetáhnout předkožku až v několika letech věku, někteří až v pubertě. Neschopnost přetáhnout předkožku v dětství by neměla být považována za problém, pokud se nevyskytují jiné potíže.

Předkožku mají téměř všichni savci včetně vačnatců a mořských savců. Pouze ptakořitní předkožku postrádají. Předkožka je někdy u lidí z náboženských či zdravotních důvodů odstraňována, tato procedura se nazývá obřízka. Celosvětově má odstraněnu předkožku kolem 30% - 40% mužů.

U dospělých mužů je ve většině případů viditelná malá část žaludu (obvykle ústí močové trubice) i v případě, že jejich předkožka není krátká.

Délka předkožky[editovat | editovat zdroj]

(podle Britské studie Dr. Robert Chartham provedené na 2 500 neobřezaných mužích)

Neztopořený penis:

  • u 45% mužů předkožka zakrývá žalud celý nebo skoro celý
  • u 32% mužů předkožka zakrývá žalud z poloviny
  • u 23% mužů předkožka nezakrývá žalud vůbec nebo jen velmi málo

Nezávisle na délce předkožky, nosí předkožku trvale za žaludem přibližně 35% mužů. Důvodem je buď přirozeně krátká předkožka nebo jen čistě praktické důvody. (pozn. obecně tito muži spolu s obřezanými muži, potřebují urologickou péči méně často, než ostatní muži.) Je-li v období puberty žalud trvale obnažený, vyroste zpravidla výrazně širší, než v případě kdy je zcela krytý předkožkou.

Při erekci předkožka samovolně sjíždí ze žaludu a:

  • u 62% mužů předkožka nezakrývá žalud vůbec - žalud je celý odkrytý
  • u 21% mužů předkožka zakrývá žaludu z menší části – žalud je krytý max. z 1/3
  • u 17% mužů předkožka zakrývá žaludu z větší části

Někteří muži mají při erekci krytý celý žalud. Toto není normální stav a většinou vzniká jako důsledek neřešené relativní fimózy nebo krátkou uzdičkou. Proto je velmi důležité problémy s předkožkou vyřešit před zahájením puberty. Nadměrná předkožka může snižovat šanci na početí, dále komplikuje správné používání kondomu a selhaní kondomu je častější. Ze sexuologického hlediska je podstatné, že u mužů s normálně dlouhou předkožkou, dochází při nočních erekcích ke kontaktu žaludu s okolím, což přirozeně upravuje nadměrnou citlivost žaludu. Naopak muži s dlouhou předkožkou trpí častěji předčasnou ejakulací a nadměrná citlivost žaludu může negativně ovlivňovat sexuální život. Tito muži po chirurgickém zkrácení předkožky téměř vždy hlásí intenzivnější pocity při pohlavním styku.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]