Předkožka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Předkožka
Penis s předkožkou, překrývající část žaludu
Penis s předkožkou, překrývající část žaludu
Latinsky praeputium
Gray's subject #262 1250
Tepna/y a. dorsalis penis
Žíla/y venae dorsales superficiales penis
Nerv/y n. dorsalis penis
MeSH Foreskin
Předkožka trvale stažená za žaludem

Předkožka (latinsky: praeputium) je zdvojená kožní řasa pyje, která obaluje žalud, pokud penis nemá erekci. Úlohou předkožky je udržovat žalud citlivý na tření. Vysoká citlivost žaludu umožňuje primátům maximálně zkrátit vlastní akt páření, což snižuje pravděpodobnost, že se stane kořistí. Předkožku mají téměř všichni savci včetně vačnatců a mořských savců. Pouze ptakořitní předkožku postrádají. Předkožka je někdy u lidí z náboženských či zdravotních důvodů odstraňována, tato procedura se nazývá obřízka. Celosvětově má odstraněnu předkožku kolem 30% - 40% mužů.

Ve většině případů, u dospělých mužů, to i v případě že předkožka není krátká, je často viditelná malá část žaludu (obvykle ústí močové trubice).

Délka předkožky[editovat | editovat zdroj]

(podle Britské studie Dr. Robert Chartham provedené na 2 500 neobřezaných mužích)

Neztopořený penis:

  • u 45% mužů předkožka zakrývá žalud celý nebo skoro celý
  • u 32% mužů předkožka zakrývá žalud z poloviny
  • u 23% mužů předkožka nezakrývá žalud vůbec nebo jen velmi málo

Nezávisle na délce předkožky, nosí předkožku trvale za žaludem přibližně 35% mužů. Důvodem je buď přirozeně krátká předkožka nebo jen čistě praktické důvody. (pozn. obecně tito muži spolu s obřezanými muži, potřebují urologickou péči méně často, než ostatní muži.) Je-li v období puberty žalud trvale obnažený, vyroste zpravidla výrazně širší, než v případě kdy je zcela krytý předkožkou.

Při erekci předkožka samovolně sjíždí ze žaludu a:

  • u 62% mužů předkožka nezakrývá žalud vůbec - žalud je celý odkrytý
  • u 21% mužů předkožka zakrývá žaludu z menší části – žalud je krytý max. z 1/3
  • u 17% mužů předkožka zakrývá žaludu z větší části

Někteří muži mají při erekci krytý celý žalud. Toto není normální stav a většinou vzniká jako důsledek neřešené relativní fimózy nebo krátkou uzdičkou. Proto je velmi důležité problémy s předkožkou vyřešit před zahájením puberty. Nadměrná předkožka může snižovat šanci na početí, dále komplikuje správné používání kondomu a selhaní kondomu je častější. Ze sexuologického hlediska je podstatné, že u mužů s normálně dlouhou předkožkou, dochází při nočních erekcích ke kontaktu žaludu s okolím, což přirozeně upravuje nadměrnou citlivost žaludu. Naopak muži s dlouhou předkožkou trpí častěji předčasnou ejakulací a nadměrná citlivost žaludu může negativně ovlivňovat sexuální život. Tito muži po chirurgickém zkrácení předkožky téměř vždy hlásí intenzivnější pocity při pohlavním styku.

Související články[editovat | editovat zdroj]