Předkožka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Předkožka
Penis s předkožkou, překrývající většinu žaludu
Penis s předkožkou, překrývající většinu žaludu
Penis s předkožkou, překrývající většinu žaludu
Žilnatá předkožka penisu
Žilnatá předkožka penisu
Žilnatá předkožka penisu
Latinsky praeputium
Tepny a. dorsalis penis
Žíly venae dorsales superficiales penis
Nervy n. dorsalis penis
MeSH A05.360.444.492.362
Gray 1250

Předkožka (latinsky: praeputium) je kožní překryv, který pokrývá mužský žalud (preapetium penis), a také i ženský klitoris ( praeputium clitoridis).

U mužů pohyblivá, poměrně roztažitelná část překryvu žaludu. Předkožka udržuje žalud vlhký a tím působí jako přírodní lubrikant. Zároveň jej udržuje citlivý a přitom jej chrání před třením o oblečení. Obsahuje velké množství nervů, jejich koncentrace je nejvyšší v blízkosti špičky předkožky. Předkožka je proto vysoce erotogenní část penisu a zvyšuje rozkoš mužů při sexu.

Předkožka je při narození připojena k žaludu a v dětství je většinou neoddělitelná. Věk, ve kterém chlapec může přetáhnout předkožku se liší, ale výzkum zjistil, že 95% chlapců bylo schopno plně přetáhnout předkožku až v několika letech věku, někteří až v pubertě. Neschopnost přetáhnout předkožku v dětství by neměla být považována za problém, pokud se nevyskytují jiné potíže.

Předkožku mají téměř všichni savci včetně vačnatců a mořských savců. Pouze ptakořitní předkožku postrádají. Předkožka je někdy u lidí z náboženských či zdravotních důvodů odstraňována, tato procedura se nazývá obřízka. Celosvětově má odstraněnu předkožku kolem 30% - 40% mužů.

U dospělých mužů je ve většině případů viditelná malá část žaludu (obvykle ústí močové trubice) i v případě, že jejich předkožka není krátká.

Délka předkožky[editovat | editovat zdroj]

(podle Britské studie Dr. Robert Chartham provedené na 2 500 neobřezaných mužích)

Neztopořený penis:

  • u 45% mužů předkožka zakrývá žalud celý nebo skoro celý
  • u 32% mužů předkožka zakrývá žalud z poloviny
  • u 23% mužů předkožka nezakrývá žalud vůbec nebo jen velmi málo

Nezávisle na délce předkožky, nosí předkožku trvale za žaludem přibližně 35% mužů. Důvodem je buď přirozeně krátká předkožka nebo jen čistě praktické důvody. (pozn. obecně tito muži spolu s obřezanými muži, potřebují urologickou péči méně často, než ostatní muži.) Je-li v období puberty žalud trvale obnažený, vyroste zpravidla výrazně širší, než v případě kdy je zcela krytý předkožkou.

Při erekci předkožka samovolně sjíždí ze žaludu a:

  • u 62% mužů předkožka nezakrývá žalud vůbec - žalud je celý odkrytý
  • u 21% mužů předkožka zakrývá žaludu z menší části – žalud je krytý max. z 1/3
  • u 17% mužů předkožka zakrývá žaludu z větší části

Někteří muži mají při erekci krytý celý žalud. Toto není normální stav a většinou vzniká jako důsledek neřešené relativní fimózy nebo krátkou uzdičkou. Proto je velmi důležité problémy s předkožkou vyřešit před zahájením puberty. Nadměrná předkožka může snižovat šanci na početí, dále komplikuje správné používání kondomu a selhaní kondomu je častější. Ze sexuologického hlediska je podstatné, že u mužů s normálně dlouhou předkožkou, dochází při nočních erekcích ke kontaktu žaludu s okolím, což přirozeně upravuje nadměrnou citlivost žaludu. Naopak muži s dlouhou předkožkou trpí častěji předčasnou ejakulací a nadměrná citlivost žaludu může negativně ovlivňovat sexuální život. Tito muži po chirurgickém zkrácení předkožky téměř vždy hlásí intenzivnější pocity při pohlavním styku.

Funkce předkožky[editovat | editovat zdroj]

Funkce lidské předkožky jsou v podstatě tří typů.

  • Anatomická funkce: předkožka zaručuje penisu při erekci kůži nezbytnou pro zvětšení a ztuhnutí.
  • Ochranná funkce: předkožka pokrývající celý žalud, když je penis ochablý, zabraňuje keratinizaci sliznice. Tímto způsobem zůstává žalud vlhký. Podle některých výzkumníků by chybějící zrohovatění žaludu zaručovalo žaludu větší citlivost, a tím podporovalo lepší vnímání sexuálních vjemů. Tato ochranná funkce žaludu však s dosažením dospělosti ztrácí část svého významu. Zejména po pubertě má mnoho mužů žalud, který je vždy částečně odkrytý.
  • Sexuální funkce: vnitřní předkožka (a uzdička, která ji spojuje s žaludem) je bohatá na receptory a nervová zakončení. Proto jeho neustálé nabádání kromě toho, že je příjemné, vede k orgasmu. Navíc během pohlavního styku usnadňuje pronikání a klouzání penisu uvnitř pochvy. Dokonce i během masturbace vám předkožka umožňuje nepřímo stimulovat žalud (bez jakéhokoli nepohodlí), dokud se nedostanete k ejakulaci.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]