Sertoliho buňka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Schéma stavby Sertoliho buněk:
  1. bazální lamina
  2. spermatogonia
  3. spermatocyty I. řádu
  4. spermatocyty II. řádu
  5. spermatidy
  6. zralé spermatidy
  7. Sertoliho buňka
  8. těsný spoj

Sertoliho buňka je podlouhlá buňka vyskytující se v semenotvorných kanálcích ve varlatech. Jednou stranou nasedá na bazální membránu a cévní systém, opačným koncem vyčnívá do dutin semenotvorných kanálků. Kolem Sertoliho buněk probíhá vlastní proces tvorby spermatu. U bazální laminy se vyskytují nejranější stadia spermií (spermatogonia), které postupně putují směrem do semenotvorných kanálků a během toho dozrávají (nakonec až v zralé spermatidy).

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Funkce Sertoliho buněk je velice mnohostranná. Chrání a vyživují spermatické buňky, fagocytózou stravují nepotřebné zbytky vyvíjejících se spermií, vylučují androgen vázající protein (ABP) – a to pod kontrolou folitropinu a testosteronu, celkově se podílejí na regulaci zrání pohlavních buněk pomocí různých vylučovaných hormonů (inhibin), dále produkují anti-mülleriánský hormon (AMH) a představují bariéru mezi krevním oběhem a semenotvornými kanálky.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Mají velmi dobře vyvinuté hladké endoplazmatické retikulum, Golgiho aparát a další součásti buněčné proteosyntézy. Jádro bývá nepravidelného přibližně trojúhelníkovitého tvaru a má výrazné jadérko. Mezi jednotlivými Sertoliho buňkami jsou podélně těsné a mezerové buněčné spoje tvořící hranici mezi krevním systémem a semenotvornými kanálky. U člověka se v dospělosti již nedělí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JUNQUEIRA, Luiz Carlos; CARNEIRO, Jose. Basic Histology text and atlas. 11. vyd. [s.l.]: McGraw Hill, 2005. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]