Valtenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Valtenberg
Pohled na Valtenberg od Putzkau
Pohled na Valtenberg od Putzkau

Vrchol 586,6 m n. m.
Izolace 12,3 km → Tanečnice
Poznámka rozhledna na vrcholu
Poloha
Státy Německo
Pohoří Šluknovská pahorkatina
Souřadnice
Valtenberg
Valtenberg
Typ kupa
Hornina granodiorit
Povodí Wesenitz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Valtenberg (hornolužickosrbsky Sokolnik) je 586,6 m vysoká kupa, nejvyšší vrchol saské části Šluknovské pahorkatiny. Vrchol se nachází na území obce Neukirch/Lausitz v zemském okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory.

Název[editovat | editovat zdroj]

Ještě v 18. století se pro kopec používal název Falckenberg (česky Sokolí vrch), ze kterého se vyvinulo označení Valtenberg. Z původního německého pojmenování vznikl hornolužickosrbský název vrchu Sokolnik.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Valtenberg se nachází asi 2,5 km jihozápadně od obce Neukirch/Lausitz a 5 km severně od města Neustadt in Sachsen. Územně náleží třem obcím: Neukirch/Lausitz a Schmölln-Putzkau v zemském okrese Budyšín a Neustadtu in Sachsen v zemském okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory. Jižní svahy náleží k lesní oblasti Hohwald. Na jižním svahu pramení ve staré štole říčka Wesenitz, která u města Pirna ústí zprava do Labe. Vrchol a severozápadní svah je tvořen dvojslídým granodioritem, na úpatí se nachází lužický granodiorit. Vrch je zalesněný, převládá smrková monokultura.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V letech 1752–1762 probíhala na jižním svahu ve štole Valentin-Erbstolln am Falckenberge pokusná těžba křemene. Zavalený vchod do štoly je považován za pramen Wesenitze. Dne 1. července 1857 byla dokončena výstavba 22 m vysoké kamenné rozhledny, která byla postavena během 150 dnů podle plánů žitavského architekta Carla Augusta Schramma (1807–1869). Věž nese jméno krále Jana I. Saského (1801–1873). Roku 1859 shořela dřevěná horská chata s restaurací a následně ji nahradila nová kamenná stavba. Od roku 1864 stojí na vrcholu Valtenbergu stanoviště č. 6 prvního řádu Královské saské triangulace. Z tohoto důvodu byl na rozhledně vztyčen čtyřhranný měřicí sloupek. Roku 1865 poprvé navštívil rozhlednu král Jan I. Saský. Zásobování vodou si roku 1938 vyžádalo vyvrtání studny. Hostinec znovu vyhořel roku 1951 a následně byl obnoven. Současný hostinec Bergbaude Valtenberg byl otevřen roku 1977. Každoročně se zde slaví Nanebevstoupení Páně a Letnice.

Výhledy[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna poskytuje výhled přes hornolužické kopce až k Žitavským horám, Labským pískovcům a k hřebeni Krušných hor. V dálce jsou vidět hřebeny Jizerských hor a Krkonoš.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Na vrchol Valtenbergu vede několik značených turistických stezek. Modře značená Oberlausitzer Bergweg (Hornolužická horská cesta), která spojuje všechny významné hornolužické kopce. Od nádraží Neukirch/Lausitz West vede na vrchol zelená a červená trasa, další značené trasy vedou přes jižní a východní svahy.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valtenberg na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Gustav Hermann Schulze: Der Valtenberg. In: Gebirgsverein "Oberes Spreethal-Neusalza". Kommissionsverlag von Hermann Oeser, Neusalza i. S. 1886. (Digitalizovaná verze)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]