Valaši (severní Karpaty)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Valaši byla etnická skupina, která se původně vyznačovala salašnickým způsobem života a dobytkářstvím, pocházela původně z rumunského Valašska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mapa Balkánu s regiony, které obývají Valaší/Rumuni

Od 14. století se Valaši postupně šířili z dnešní Karpatské Ukrajiny na severní Slovensko[1], do jižního Polska[1] a od 16. století i na Moravu[1] (Moravští Valaši). Osídlování Valachy skončilo v 17. století, kdy na Slovensku splynuli (asimilovali) s místním obyvatelstvem.

Z etnického hlediska šlo původně o rusínsko-rumunské obyvatelstvo, ale už v 16. století šlo převážně o Slováky a částečně o Poláky. Definovali se tedy nikoliv svou národností, ale svým způsobem života (pastevectví). Souhrn právních zvyklostí a norem Valachů se nazývá valašské právo, doosídlování Slovenska na základě valašského práva (tedy nikoliv pouze Valachy) se ne zcela správně nazývá valašská kolonizace. Osobitá valašská duchovní i hmotná kultura patří k základním složkám slovenského lidového umění.

Valaši na území Slovenska přicházeli postupně převážně od východu. Původně postupovali pasouce svá stáda po vrcholech hor a holí zřejmě z rumunského Valašska až na území dnešní Ukrajiny. V době svého putování získali vyznání pravoslavné nebo katolické. Dále na západ se vydávali nejvíce v době panování krále Matyáše Korvína (1458-1490), který jim napomáhal, později i krále Ludvíka Jagellonského (1516-1526). V dobových písemných pramenech jsou nazýváni například Coloni Valachales nebo Valachi seu Ruthéni (Valaši tedy Rusíni). Panovníci měli vícero důvodů zvát Valachy na území Uherska na méně osídlená území Liptova, Oravy a Turce. Proto jim dávali výsady. Měli však povinnosti chytat zbojníky, platit desátek z masa a sýra. Museli hlídat horské přechody, zúčastnit se vojenských akcí panovníka. Valaši neplatili peněžní desátek ani neměli povinnost robotovat na panském, také neplatili ani církevní desátek, protože nebyli římští katolíci. Postupně kolonizovali sever Slovenska a došli až na Moravu (Valašsko).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Valašsko : historie a kultura. Příprava vydání Svatava Urbánková, Lumír Dokoupil, Jakub Ivánek. 1. vyd. V Ostravě: Ostravská univerzita, 2014. ISBN 978-80-7464-499-3. Kapitola Valašské právo jako základ valašské kolonizace - komparace s vlašským právem na Balkáně, s. 131. 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]