Vůl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vůl je kastrovaný samec tura domácího (lat. Bos primigenius f. taurus). Kastrát je méně agresivní a je robustnější, se světlejším a křehčím masem než nekastrovaný jedinec. Kastrace masných plemen se provádí u telat pokud možno již při narození, aby ztráty hmotnosti způsobené kastrací byly minimalizovány (kastrovaní jedinci mají v důsledku ztráty produkce testosteronu rychlejší metabolismus dusíku, a tudíž i rychlejší váhové přírůstky). Vůl se před vykastrováním nazývá býk.

Jiné významy slova[editovat | editovat zdroj]

Slovo vůl se v přeneseném významu používá i jako nadávka, zejména při označení pomalu chápajícího nebo hloupého člověka.

Oslovení „vole“ se vyskytuje i v neutrálním, nepejorativním smyslu, často také jako konverzační vsuvka. Již za První republiky toto oslovení zpopularizovali Jiří Voskovec a Jan Werich, kteří se takto navzájem na jevišti šeptem chválili. Jeho užívání je však ještě starší a doklady o něm existují už z 19. století v díle Ignáta Herrmanna.[zdroj?] Rozšířilo se po druhé světové válce, kdy nahradilo oslovení „člověče“ či „čéče“.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KERLES, Marek. Jazykovědce trápí "volování" [online]. Slovensko-český klub, 2005-09-16, [cit. 2008-06-09]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo vůl ve Wikislovníku