Všichni musí být v pyžamu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Všichni musí být v pyžamu
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka77 minut
Žánrhořká komedie
NámětVlastimil Venclík[1]
ScénářJaroslav Papoušek
Vlastimil Venclík
RežieJaroslav Papoušek
Obsazení a filmový štáb
HudbaKarel Mareš
KameraIvan Šlapeta
StřihJiří Brožek
ZvukJiří Lenoch
ArchitektOldřich Okáč
Výroba a distribuce
Produkční společnostFilmové studio Barrandov
Všichni musí být v pyžamu na FPČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Všichni musí být v pyžamu je filmová hořká komedie režiséra Jaroslava Papouška z roku 1984. Snímek je inspirován divadelní hrou Vrať mi to pyžamo! Vlastimila Venclíka, s nímž Papoušek často spolupracoval.[1] Zobrazuje peripetie účetního Řehoře Maršíčka, který se po prodělaném infarktu rozhodne změnit povolání (stane se kontrolorem zaměstnanců v pracovní neschopnosti) i životní návyky, což se mu ale nedaří dle svých představ. V hlavní roli se představí František Husák, který se objevil dříve mj. ve volné trilogii o Homolkových. Ve filmu několikrát zazní Malá noční hudba od skladatele W. A. Mozarta.[2]

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

František Husák Řehoř Maršíček
Iva Janžurová Boženka Kolářová, kolegyně a posléze přítelkyně Řehoře
Josef Kemr otec Řehoře
Eliška Balzerová pacientka ing. Marcela Beková
Marie Rosůlková Marie Dvořáková, přítelkyně Maršíčka st.
Petr Čepek Bohouš Fibich
Ivana Nováčková Helena Fibichová, pacientka a manželka Bohouše
Petr Janda Vláďa, Boženčin syn
Tereza Pokorná Blanka, Boženčina snacha
Karel Heřmánek Béďa Suk, pacient
Jan Hartl Jiří, milenec Heleny Fibichové
Dana Syslová zdravotní sestřička
Blanka Waleská Marie Tvarůžková, přítelkyně Maršíčka st.
Jaroslava Obermaierová Miluše, bývalá Řehořova manželka
Hana Talpová Lída, bývalá Řehořova spolužačka
Valentina Thielová kontrolorka nemocných zaměstnanců
Marie Mottlová sousedka
Ladislav Gerendáš malíř pokojů Holeček, pacient
Jan Skopeček recepční na hotelu

Děj[editovat | editovat zdroj]

Bezdětný a rozvedený bývalý účetní Řehoř Maršíček prodělá infarkt, po němž se rozhodne nalézt si klidnější zaměstnání a zároveň změnit své životní návyky. Inspiruje se u zdravotní sestřičky a dá se na zdravou výživu, odepře si alkohol a cigarety a zakáže si seznamování se ženami. Bývalé manželce nechal zařízenou garsoniéru a sám žije v rozestavěné vilce. Otec, ačkoli pobývá v domově důchodců, je velký sukničkář, který ho od jeho záměrů vzdát se žen a tučného jídla odrazuje.

Maršíček vilu prodá zámožné cikánské rodině a koupí malý domek se zahrádkou, kde hodlá pěstovat zeleninu. Změní povolání, začne provádět dozor nad dodržováním léčebného režimu práce neschopných. Doufá, že tato funkce bude korespondovat s jeho novým životním stylem, bude v pohybu a může dokonce pro své ideály získat další lidi. Nejde to však podle jeho představ.

Prvního pacienta Holečka nachytá při malování pokoje, je evidentní a Holeček to ani nepopírá, že šel na nemocenskou kvůli tomuto účelu. Při jedné z dalších kontrol se připlete do hádky manželů Fibichových, v níž figuruje i milenec manželky. Pacient Béďa Suk mu doma ukáže svou pornografickou sbírku a věnuje mu několik lechtivých fotografií. Předsevzetí vyhýbat se alkoholu a ženám vezmou za své při návštěvě cikánského pacienta v maringotce, kde mu starší cikánka vnutí panáka slivovice. Řehoře pak zlákají dvě děvčata v sousední maringotce a on se nezřízeně opije.

Řehoře svádí kolegyně Boženka Kolářová a on zakrátko jejím námluvám podlehne. Zatímco po návštěvě baru jde k ní do bytu (kde je i její syn se snachou), jeho domek vzplane od zapomenuté zaplé žehličky. Řehoř tak přichází i o své útočiště a je nucen bydlet dočasně na hotelovém pokoji. Boženka se mu snaží i nadále pomáhat. Při cestě k další pacientce potká bývalou spolužačku Lídu, která jej pozve k sobě domů a návštěva skončí opět silným alkoholovým opojením. V tomto stavu se po vyhození Lídou vydá za pacientkou ing. Marcelou Bekovou. Zde usne v její posteli. Ing. Beková se zželí a nakonec jej odveze do hotelu. Řehoř si opožděně vzpomněl, že má naplánováno divadelní představení společně s Boženkou.

Situaci později zkomplikuje bývalá Řehořova manželka Miluše, která se s Boženkou porve. Tato lapálie nastane především kvůli Řehořově nerozhodnosti a nevyváženosti. Boženka o něj ztratí zájem. Řehoř se neúspěšně snaží zajistit nějaké bydlení, přičemž si neodepře láhev vodky. Prodělá druhý infarkt, po němž se v nemocnicí zapřisahá, že tentokrát už odolá veškerým svodům a nalezne klid a mír v duši.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]