Malá noční hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Malá noční hudba je v češtině nejčastěji používaný název skladby Serenáda č.13 pro smyčcový kvartet a kontrabas v G dur od W. A. Mozarta z roku 1787, K. 525 . Název vzešel z poznámky Eine kleine Nachtmusik, která znamená „Malá serenáda“, ve skladatelově vlastním katalogu prací.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Malá noční hudba byla dokončena ve Vídni dne 10. srpna 1787[1] , v době, kdy Mozart pracoval na druhém dějství své opery Don Giovanni. Bližší okolnosti jejího vzniku nejsou známy, ale je možné, že vznikla na objednávku k nějaké zvláštní příležitosti, podobně jako většina Mozartových serenád.[2]

Tiskem ji vydal až okolo roku 1827 Johann André ve městě Offenbach am Main. Vydavatel se k ní dostal přes vdovu Constanze, která mu skladbu prodala roku 1799, necelých osm let po smrti manžela, jako součást většího souboru jeho hudebních děl.

V současné době je Malá noční hudba jednou z nejpopulárnějších Mozartových skladeb, je možno ji slyšet po celém světě na četných koncertech i nahrávkách.

Věty[editovat | editovat zdroj]

Malá noční hudba - 1. věta (Allegro)

Skladba má 4 části:

  1. Allegro
  2. Romanze: Andante
  3. Menuetto: Allegretto
  4. Rondo: Allegro

Serenáda je známa hlavně kvůli své první větě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eine kleine Nachtmusik na anglické Wikipedii.

  1. HOLOMAN, D. Kern. Evenings with the orchestra: a Norton companion for concertgoers. [s.l.]: W. W. Norton & Company, 1992. Dostupné online. ISBN 0-393-02936-0. 
  2. HILDESHEIMER, Wolfgang. Mozart. [s.l.]: Macmillan, 1991. Dostupné online. ISBN 0-374-52298-7. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]