Válka o proud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Válka o proud, válka proudů nebo válka o proudy je neoficiální název pro spor, který probíhal na konci 80. let 19. století mezi Thomasem Alvou Edisonem a Nikolou Teslou. Jak napovídá název, konflikt spočíval v otázce, zda je lepší stejnosměrný či střídavý proud. Spor se rychle přenesl z ideologické do podnikatelské roviny, a kvůli tomu se postupně vyhrocoval. Na jeho konci stanul i přes Edisonovu nemorální kampaň jako vítěz Nikola Tesla, když na trhu získaly převahu přístroje na střídavý proud a jeho sponzorská firma Westinghouse získala zakázku na vodní elektrárnu na Niagarských vodopádech.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Poté, co Nikola Tesla objevil princip střídavého proudu a uvedl jej do praxe, snažil se jeho zavedení prosadit po celé Evropě. Neúspěch ho ale dovedl do Ameriky, kde byl na doporučující dopis zaměstnán u Thomase Alvy Edisona, kterého v tu dobu obdivoval a považoval jej za vzor. Tesla mu nastínil přednosti střídavého proudu a navrhoval jeho zavedení. Edison, který by však zavedením střídavého proudu ztratil značné finanční prostředky ve svém podnikání se stejnosměrným proudem, se však rozhodl Teslu umlčet. Zadal mu velmi obtížný, ne-li nesplnitelný úkol zlepšit efektivitu strojů v továrně, za což mu slíbil 50 000 dolarů. Tesla byl sice úspěšný, avšak od Edisona nedostal ani penci. Rozhněvaný a zklamaný Tesla opustil Edisona a začal propagovat střídavý proud sám.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Tesla se po odchodu od Edisona snažil za pomocí různých sponzorů prosadit střídavý proud. Získal vybavenou laboratoř a začal pracovat na vylepšení transformátorů a všeobecně systému distribuce střídavého proudu. Přelomové pro jeho snahu bylo setkání s Georgem Westinghousem. Ten Teslovi přednesl velmi lukrativní nabídku na výstavbu elektrárny, kterou vynálezce přijal.

Nemorální kampaň[editovat | editovat zdroj]

Edison cítil v Teslově výzkumu ohrožení svých podnikatelských aktivit, zvláště ho pak znepokojovala spolupráce srbského vynálezce s Westinghouse Electric Corporation. Zahájil tedy kampaň, která měla jejich snahu zdiskreditovat. Edison například prohlásil: „Mým osobním přáním je zcela zakázat používání střídavého proudu. Je stejně nebezpečný, jako zbytečný, a je naprosto k ničemu.“ nebo: „Westinghouse je posel smrti. Jakákoliv jím vyvíjená zařízení dříve nebo později uživatele zabijí.“

Jako součást kampaně bylo představeno i elektrické křeslo, na kterém byl usmrcen na smrt odsouzený vrah William Kemmler. Kromě této snahy také Edisonovi zaměstnanci demonstrovali účinky střídavého proudu tak, že veřejně usmrcovali živá zvířata střídavým proudem. Proudem byl usmrcen i slon (který byl již předtím určen k utracení), což bylo natočeno a vznikl film s názvem Electrocuting an Elephant. Ve společnosti to vzbudilo silné pohoršení a kampaň byla úřady prohlášena za nemravnou a nezákonnou. Úřady pak Edisonovi uložily pokutu a Edison musel s kampaní přestat.

Chicago 1893[editovat | editovat zdroj]

Tato kampaň Teslou nijak neotřásla, ani ho nezastavila v jeho úsilí, spíše naopak. Tesla prohlásil svoje odpůrce za parazity, kteří se snaží zničit jeho dosavadní práci, a dále pokračoval ve svých snahách. V roce 1893 se v Chicagu konala výstava, která měla být osvětlena elektrickým proudem. Edison se se svojí společností přihlásil jako první. Cena, za kterou by proud na výstavu dodal, byla však dvakrát větší, než cena, za kterou by proud dodal Tesla. Tesla tedy zakázku dostal a předvedl úctyhodný výkon - 200 lamp a světel vytvořilo překrásnou kulisu pro výstavu a všechny nadchla myšlenka stejného systému pouličního osvětlení ve všech městech.

Konec konfliktu[editovat | editovat zdroj]

Definitivní porážkou Edisona se stal neúspěch jeho snahy o získání zakázky na stavbu vodní elektrárny na Niagarských vodopádech. Tu naopak získal Tesla za podpory sponzorů, především pak Westinghouse Electric Corporation a o pár let později byla elektřina z elektrárny vedena až do New Yorku, což by Edisonův systém nedokázal.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]