Paralelní zapojení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paralelní zapojení rezistorů

Paralelní zapojení je zapojení elektrotechnických součástek v elektrickém obvodu vedle sebe, tzn. paralelní obvod obsahuje uzly, ve kterých se vodiče větví, a součástky mohou být umístěny v různých větvích. Elektrické napětí mezi dvěma uzly je stejné pro všechny větve. Elektrický proud procházející jednotlivými větvemi může být různý a závisí na odporu součástek ve větvích.[1]

Paralelní zapojení spotřebičů[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Rezistor#Sériové_a_paralelní_řazení_rezistorů.

Jak vyplývá z Kirchhoffových zákonů, při paralelním řazení je součet proudů všemi větvemi roven celkovému proudu (1. Kirchhoffův zákon) a napětí na jednotlivých větvích je stejné (2. Kirchhoffův zákon). Typickým použitím paralelního obvodu je současné zapojení více spotřebičů v domácnosti, protože všechny spotřebiče vyžadují stejné napájecí napětí (např. 230 V). Přerušením obvodu v některé větvi (vypnutí spotřebiče) se nepřeruší obvod v jiné větvi (jiný spotřebič běží dál). Proudy odebírané jednotlivými větvemi se v uzlu sčítají, čímž je dán celkový odběr.

Paralelní zapojení zdrojů[editovat | editovat zdroj]

Paralelně spojit více zdrojů napětí je možné pouze pokud mají všechny stejné napětí, v opačném případě mezi potečou vyrovnávací proudy.[2] Z takovéhoto zdroje můžeme odebírat proud, který se rovná součtu proudů které bychom mohli odebírat z jednotlivých zdrojů, v případě akumulátorů se tak sčítá jejích kapacita.

Paralelní zapojení spínačů[editovat | editovat zdroj]

Paralelní zapojení spínačů vytváří tzv. logickou funkci OR nebo též logický součet. Ke uzavření obvodu postačuje sepnutí libovolného ze spínačů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PEČENÝ, Jiří. Řazení pasivních prvků elektrického obvodu [online]. Akademie řemesel Praha – Střední škola technická [cit. 2022-05-08]. Dostupné online. 
  2. SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ A PARALELNÍ ZAPOJENÍ - V TOMTO SPOČÍVÁ ROZDÍL [online]. Banner Baterie ČR spol, s.r.o. [cit. 2022-05-08]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]