Charles A. Coffin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o Charlesu A. Coffinovi. O průkopníkovi svařování pojednává článek Charles L. Coffin.
Charles A. Coffin
Narození 31. prosince 1844
Úmrtí 14. července 1926 (ve věku 81 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Charles Albert Coffin (31. prosinec 1844 Fairfield – 14. července 1926) byl první prezident společnosti General Electric, kterou pomáhal založit společně s Thomasem Alvou Edisonem, Eliu Thomsonem a Edwinem Houstonem.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se Albertu Coffinovi a jeho ženě Anstrus Varneyové 31. prosince 1844 ve Fairfieldu ve státě Maine. Ve svých osmnácti se přestěhoval ke svému strýci Charlesu E. Coffinovi, kde začal pracovat u jeho obuvnické společnosti. Tam strávil dalších dvacet let a posléze založil svoji vlastní továrnu obuvi Coffin & Clough in Lynn. Oženil se Caroline Russellovou z Holbrooku ve státě Massachusetts a měl s ní tři děti.[1]

V roce 1883 byl osloven Silasem A. Bartonem, obchodníkem z města Lynn, aby přivedl do města rozvíjející se elektrotechnickou společnost z New Britain v Connecticutu, a aby ji zafinancoval a vedl.[2] S podporou Elihu Thomsona vybudoval Coffin společnost, kterou přejmenoval na Thomson-Houston Company, a která se vyrovnala i Edisonovým společnostem. Během tohoto období byly vybudovány elektrárny na jihu USA, včetně dvou v Atlantě, které napájely elektrické osvětlení a od roku 1889 i elektrickou tramvajovou linku.[3] Když se zformovala General Electric (GE) v roce 1892[4] z Edisonových společností a společnosti Thomson-Houston, stal se Coffin jejím prvním výkonným ředitelem. Hospodářská krize o rok později rychle prověřila společnost, kdy Coffin vyjednal s New Yorkskými bankami poskytnutí úvěru výměnou za akcie společnosti.[1]

Spolu se společností Westinghouse Electric založil v 90. letech 19. století Duopol, pod jejímž názvem se vyráběly elektrotechnické výrobky, a které byly kryty patenty obou firem. V roce 1901 založil i vědecko-výzkumnou laboratoř, která se zabývala nejenom aplikovaným výzkumem ale i základním.[5] Tuto laboratoř, která byla první průmyslovou laboratoří v USA, založil na popud Charlese Protea Steinmetze.[6] Coffin podporoval práci inženýrů v GE při vývoji a uvádění do provozu nových zařízení, včetně Curtisovy parní turbíny, která dokázala značně zvýšit výkon výroby elektrického proudu.

Z vedení společnosti odešel v roce 1922, přesto si ponechal značné množství akcií GE. V roce 1926 umírá jako jeden z nejbohatších lidí na světě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles A. Coffin na anglické Wikipedii.

  1. a b Charles A. Coffin
  2. "Coffin", Time Magazine, 1926-07-26. Ověřeno k 2008-08-09. 
  3. Garrett, Franklin, Atlanta and Its Environs, 1954, Vol.II, p.189
  4. GE Thomas Edison: History, Electricity, Light Bulb, Research, Founder [online]. General Electric Company [cit. 2011-01-02]. Dostupné online. (angličtina) 
  5. Charles A. Coffin | 20th Century American Leaders Database | Leadership
  6. About Us - History

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]