Tvrtko I. Kotromanić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tvrtko I. Kotromanić
Portrét
Narození 5. srpna 1338
Srebrenik
Úmrtí 14. března 1391 (ve věku 52 let)
Bobovač
Pohřben Visoko
Potomci Štěpán Ostoja z Bosny, Helena Bosenská, Vuk Banić a Tvrtko II. Bosenský
Otec Vladislaus of Bosnia
Matka Jelena Šubić
Podpis Potpis kralja Stefana Tvrtka I.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štěpán Tvrtko I. Kotromanić (cca 133810. března 1391, Hrad Bobovac) byl bosenský bán (1353–1377) a také král (1377–1391). Byl synem Vladislava Kotromaniće a Jeleny Šubić. Jako první bosenský panovník získal titul krále.[1] Později byl také korunován i na krále srbského, proto přijal populární jméno tehdejších vládnoucích Nemanjićů, Štěpán. Úplnou moc však v Srbsku, které se jen pomalu vzmáhalo z pádu carství, nikdy nezískal. Jeho celý titul zněl "král Srbů, Bosny, Přímoří a Humské země".

Zpočátku byl Tvrtko I. vazalem chorvatsko-uherského soustátí, avšak jakmile v zemi vypukly spory neváhal a proměnil naskytnutou příležitost ve prospěch rozvoje svého státu. Jako bán a po roce 1377 i král (korunován ve městě Mile nedaleko Visoka) stabilizoval zemi a pomohl v jejím rozvoji.[1] Bosna se za jeho vlády rozkládala od Šibeniku na západě až po Perast na východě; zabírala značnou část dalmatského pobřeží s bohatými a mocnými městy (mimo stála pouze Dubrovnická republika). V roce 1389 pomohl Tvrtko křesťanské alianci v bitvě na Kosově poli vysláním vlastních vojsk proti Turkům. V centrální Bosně se za jeho vlády rozvíjela města, dařilo se obchodu a řemeslům. V nově dobytých krajích pak byla zakládána města nová (např. Počitelj, Herceg Novi). V této době razila Bosna také první zlaté mince.

Zemřel v březnu 1391 a byl pohřben stejně jako jeho strýc Štěpán II. Kotromanić v kostele sv. Mikuláše v Mile u dnešního města Visoko.

Jako jeden z nejmocnějších vladařů v dějinách Bosny a Hercegoviny se stal klíčovým pro upevnění bosňácké identity a národního výkladu dějin. Symbol jeho rodu, štít se zlatými liliemi na modrém pozadí, se stal později symbolem Bosňáků a byl použit také i na vlajce Bosny a Hercegoviny, která se užívala v první polovině 90. let 20. století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Článek o Tvrtku I. na astránkách BH News (bosensky). www.bh-news.com [online]. [cit. 2012-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-07.