Tvrtko I. Kotromanić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tvrtko I. Kotromanić
Narození5. srpna 1338
Srebrenik
Úmrtí14. března 1391 (ve věku 52 let)
Bobovač
PohřbenVisoko
PotomciOstoja Bosenský, Helena Bosenská, Vuk Banić a Tvrtko II. Bosenský
OtecVladislav Bosenský
MatkaHelena Šubićová
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štěpán Tvrtko I. Kotromanić (cca 133810. března 1391, Hrad Bobovac) byl bosenský bán (1353–1377) a také král (1377–1391).

Život a vláda[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn Vladislava Kotromaniće a Jeleny Šubić. Jako první bosenský panovník získal titul krále.[1] Později byl také korunován i na krále srbského, proto přijal populární jméno tehdejších vládnoucích Nemanjićů, Štěpán. Úplnou moc však v Srbsku, které se jen pomalu vzmáhalo z pádu carství, nikdy nezískal. Jeho celý titul zněl „král Srbů, Bosny, Přímoří a Humské země“.

Zpočátku byl Tvrtko I. vazalem chorvatsko-uherského soustátí, avšak jakmile v zemi vypukly spory, neváhal a proměnil naskytnutou příležitost ve prospěch rozvoje svého státu. Jako bán a po roce 1377 i král (korunován ve městě Mile nedaleko Visoka) stabilizoval zemi a pomohl v jejím rozvoji.[1] Bosna se za jeho vlády rozkládala od Šibeniku na západě až po Perast na východě; zabírala značnou část dalmatského pobřeží s bohatými a mocnými městy (mimo stála pouze Dubrovnická republika).

V roce 1389 pomohl Tvrtko křesťanské alianci v bitvě na Kosově poli vysláním vlastních vojsk proti Turkům. V centrální Bosně se za jeho vlády rozvíjela města, dařilo se obchodu a řemeslům. V nově dobytých krajích pak byla zakládána města nová (např. Počitelj, Herceg Novi). V této době razila Bosna také první zlaté mince.

Král Štěpán Tvrtko I. Kotromanić zemřel v březnu 1391 a byl pohřben stejně jako jeho strýc Štěpán II. Kotromanić v kostele sv. Mikuláše v Mile u dnešního města Visoko.

Ohlas[editovat | editovat zdroj]

Jako jeden z nejmocnějších vladařů v dějinách Bosny a Hercegoviny se stal klíčovým pro upevnění bosňácké identity a národního výkladu dějin. Symbol jeho rodu, štít se zlatými liliemi na modrém pozadí, se stal později symbolem Bosňáků a byl použit také i na vlajce Bosny a Hercegoviny, která se užívala v první polovině 90. let 20. století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Článek o Tvrtku I. na astránkách BH News (bosensky). www.bh-news.com [online]. [cit. 2012-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-07. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Štěpán II. Kotromanič
Znak z doby nástupu bosenský bán
Štěpán Tvrtko I.
13531366
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Štěpán Vuk
Předchůdce:
Štěpán Vuk
Znak z doby nástupu bosenský bán
Štěpán Tvrtko I.
13661377
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Štěpán Tvrtko I.
(jako král)
Předchůdce:
Štěpán Tvrtko I.
(jako bán)
Znak z doby nástupu bosenský král
Štěpán Tvrtko I.
13771391
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Štěpán Dabiša