Tumwater

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tumwater
Thurston County Washington Incorporated and Unincorporated areas Tumwater Highlighted.svg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 53 m n. m.
Časové pásmo UTC-8/-7 (letní čas)
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
federální stát Washington
okres Thurston
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 37,5 km²
Počet obyvatel 17 371 (2010)
Hustota zalidnění 463,2 obyv./km²
Správa
Starosta Peter N. Kmet
Vznik 1869
Oficiální web www.ci.tumwater.wa.us
Telefonní předvolba 360
PSČ 98501, 98511 a 98512
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na vodopády z břehu naproti bývalému pivovaru.

Tumwater je město v okrese Thurston v americkém státě Washington. Leží nedaleko ústí řeky Deschutes do Buddovy zátoky, nejjižnějšího bodu Pugetova zálivu. V roce 2010 žilo ve městě 17 371 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno nedaleko vodopádů na řece Deschutes, jižně od Pugetova zálivu, v roce 1846 jako New Market skupinou osadníků vedenou Michaelem Simmonsem a Georgem Bushem. Jednalo se o první americké osídlení v oblasti Pugetova zálivu. Osadníci zde viděli energetický potenciál zdejších vodopádů, lehký přístup k obchodování prostřednictvím Buddovy zátoky a velké otevřené prérie pro pastvu dobytka.

Hlavním důvodem, proč se tato skupina vydala na sever od řeky Columbie, za hranice teritoria Oregon, byl oregonský zákon. Ten totiž zakazoval jakékoli americké osídlení v teritoriu někým, kdo nebyl běloch, aby bylo zabráněno problémům s otroctvím. Bush, který byl mulat, tedy nemohl v teritoriu vlastnit půdu, a tak se se skupinou vydal na sever. Později, když se k tomuto teritoriu připojilo i území dnešního státu Washington, sepsali bílí osadníci petici americkému Kongresu, aby bylo Bushovi povoleno vlastnit půdu, a tak se také stalo.

Později bylo jméno města změněno na Tumwater, název, který pochází z pidžinového jazyka Chinook Jargon. Původem tohoto slova je sousloví tumtum chuck, které v tomto jazyce znamená vodopády nebo peřeje. Přestože bylo město opravdu brzy založeno, začlenění se dočkalo až v listopadu 1875.

Po mnohá léta bylo město známo regionálně jako domov pivovaru Olympia Brewing Company. Ten začal vyrábět pivo roku 1896 v budově na břehu řeky Deschutes a pokračoval ve své činnosti až do doby prohibice. Poté, co skončila, nový pivovar byl postaven jen kousek proti proudu řeky od původního. Později jej zakoupila společnost SABMiller a pivovar fungoval až do roku 2003.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město má rozlohu 26,1 km², z čehož 1 % tvoří vodní plocha. Sousedí s hlavním městem Washingtonu, Olympií.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle důchodu na hlavu se jedná o 89. nejbohatší obec ve státě Washington.

Ze 17 371 obyvatel, kteří zde žili roku 2010, tvořili 85 % běloši, 5 % Asiaté a 2 % Afroameričané. 6 % obyvatelstva bylo hispánského původu.

Zdejší školní obvod provozuje dvě střední školy a několik základních škol. Ministerstvo náprav státu Washington má své sídlo v Tumwateru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tumwater, Washington na anglické Wikipedii.