SABMiller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
SABMiller
Logo
Logo
Právní forma veřejná společnost
Založeno 1895 a květen 2002
Sídlo Londýn
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Alan Clark
Produkty pivo
Obrat Chyba Lua v modulu Modul:Wikidata/Formatters/quantity na řádku 24: attempt to index local 'options' (a nil value).
Výsledek hospodaření Chyba Lua v modulu Modul:Wikidata/Formatters/quantity na řádku 24: attempt to index local 'options' (a nil value).
Majitel Anheuser-Busch InBev
Dceřiné společnosti Bavaria Brewery
Carlton & United Breweries
Kompania Piwowarska
Miller Brewing Company
South African Breweries
Peroni Brewery
Plzeňský Prazdroj
Grolsch Brewery
Backus and Johnston Brewery
MillerCoors
… více na Wikidatech
Oficiální web www.sabmiller.com
ISIN GB0004835483
Zánik 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

SABMiller (South African - Bavaria - Miller) je po společnosti Anheuser-Busch InBev druhou největší pivovarskou skupinou na světě. Firma pod tímto názvem vznikla v roce 2002 po spojení jihoafrického pivovaru South African Breweries a severoamerické společnosti Miller Brewing. V roce 2005 se skupina spojila ještě s Bavaria Brewery. Společný koncern přenesl své sídlo do Londýna. Jeho akcie jsou obchodovány na tamní burze (London Stock Exchange), přičemž jsou jejich kurzovní pohyby započítávány do tvorby vůdčího britského indexu FTSE 100.

Historie a postavení na světovém trhu[editovat | editovat zdroj]

V roce 2002 se jihoafrická společnost South African Breweries sloučila s firmou Miller Breweries z USA. Tím byl vytvořen jihoafricko-americký koncern SABMiller, který má centrálu v Londýně. Je to doposud druhá největší akciová společnost na světě, zabývající se vařením piva. Má dominantní postavení na trzích v Africe, Severní Americe, StředníVýchodní Evropě. V Česku ovládá nadpoloviční část trhu prostřednictvím akciové společnosti Plzeňský Prazdroj, jejímž je 100 % vlastníkem. Nejvýznamnějším akcionářem samotné skupiny SABMiller je tabáčnický koncern Altria Group s podílem 27 %, který v minulosti působil pod názvem Philip Morris Companies Inc.

V průběhu roku 2015 se objevily zprávy, že o koupi celé společnosti SABMiller projevil zájem americko-belgický koncern Anheuser-Busch InBev. Tento největší pivovarský koncern světa se sestává z belgického InBevu a celosvětově známého podniku Anheuser Busch z USA. AB InBev nabízel akcionářům SABMiller postupně až 42 anglických pencí za jednu akcii, což by rezultovalo v kupní cenu 104 miliard dolarů za celou společnost. Dozorčí rada SABMiller se tomuto převzetí dlouho bránila resp. požadovala 45 pencí za akcii, čímž by se prodejní cena společnosti zvýšila na celkem 111 miliard dolarů. Velkoakcionář SABMiller, tabáčnický koncern Altria Group však byl převzetí brzy nakloněn.

Ve středu 14. října 2015 měla vypršet lhůta daná akcionářům SABMiller podle britského práva k tomu, aby se vyjádřili k nabídce převzetí skupinou AB InBev. Tato společnost prohlásila ve čtvrtek 8. října 2015, že vyjádření dozorčí rady konkurenta o nedostatečnosti této nabídky a podcenění hodnoty akcií SABMiller „postrádá důvěryhodnost“. Zároveň koncern AB InBev apeloval na akcionáře SABMiller, aby se k jeho nabídce zavčas vyjádřili.[1] Aby akcionáře SABMiller získal na svou stranu, zvýšil koncern AB InBev v pondělí 12. října 2015 svou nabídku ceny za jednu akcii na 43,50 anglických pencí. Důležití velkoakcionáři SABMiller (kromě tabáčnického koncernu Altria), především miliardářská rodina Santo Domingo z Kolumbie, britská finanční skupina Aberdeen a jihoafrický státní fond PIC, zůstávali v ten den ke zvýšené nabídce ještě skeptičtí.[2] Po dalším zvýšení ceny za akcii na 44 pencí v noci téhož dne však změnili svůj názor.[3]

Během úterý 13. října 2015 bylo oznámeno, že sloučení obou pivovarnických skupin bylo dohodnuto. Kupní cena za všechny akcie SABMiller je podle zpráv 99 miliard eur, při zohlednění zároveň přebíraných dluhů více než 110 miliard eur.[4] Svým finančním objemem je tato megafúze třetí největší ve světových hospodářských dějinách.[5] Kdy kupní smlouva vstoupí v platnost, nebylo zatím oznámeno. Po sloučení bude vzniklá pivovarská společnost vařit skoro třetinu piva na celém světě (obě společnosti měly v roce 2014 celkový podíl 30,6 % na světovém výstavu piva). Součástí této transakce je Plzeňský Prazdroj. Jaké následky z tohoto obchodu a z případných požadavků antimonopolních úřadů Evropské unie vzejdou pro české a jiné pivovary včetně těch již sdružených v obou dosavadních obřích skupinách, nelze zatím odhadnout.

Některé značky skupiny SABMiller[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHAUDHURI, Saabira: „AB InBev Slams SABMiller’s Rejection of Takeover Offer - Dispute increases uncertainty of an accepted deal by Wednesday’s U.K. deadline“ (AB Inbev zavrhuje odmítnutí nabídky k převzetí společností SABMiller - Spor zvětšuje nejistotu ohledně přijetí obchodu do středeční lhůty ve Spojeném království). http://www.wsj.com/articles/ab-inbev-responds-to-sabmiller-rejection-of-takeover-offer-1444298479. Wall Street Journal (WSJ), 8. října 2015, 3:32 hod. odpoledne ET (anglicky). Další část textu je přístupná jen předplatitelům WSJ na internetu.
  2. AB Inbev erhöht Offerte für SAB Miller (AB Inbev zvyšuje nabídku za SAB Miller), Frankfurter Allgemeine Zeitung, 13. října 2015, str. 21 (německy).
  3. KÖHN, Rüdiger: Ein Biergigant schluckt den anderen (Jeden pivovarnický gigant spolknul druhého), Frankfurter Allgemeine Zeitung, 14. října 2015, str. 22 (německy).
  4. InBev übernimmt SABMiller: Brauerei kauft Brauerei für fast 100 Milliarden Euro. http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/groesster-brauereikonzern-der-welt-inbev-uebernimmt-sabmiller-a-1057486.html. 13. října 2015 – 10:41 hod. (německy).
  5. KÖHN, Rüdiger: Ein Biergigant schluckt den anderen (viz výše).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]